Prymas Czech staje w obronie św. Jana Pawła II. „Nie możemy milczeć wobec ataków”

Zastępca Naczelnego

Prymas Czech abp Jan Graubner/Twitter.com

Arcybiskup, metropolita praski, prymas Czech Jan Graubner wydał oświadczenie, w którym napisał, że nie można milczeć wobec ataków na św. Jana Pawła II, które mają miejsce w Polsce. Podkreślił, że próby zdyskredytowania dziedzictwa Jana Pawła II są tendencyjne i ahistoryczne. „Autorzy tez oskarżających Karola Wojtyłę, jako ówczesnego arcybiskupa krakowskiego, o tuszowanie nadużyć seksualnych przez księży nie uwzględniają szerszego kontekstu, lecz bezkrytycznie przyjmują za wiarygodne źródła, dokumenty wytworzone przez tajną policję, co jest całkowicie niedopuszczalne, zwłaszcza gdy istnieją inne raporty i opracowania, które inaczej przedstawiają jego słowa i czyny” –  napisał w oświadczeniu prymas Czech.

Arcybiskup napisał jednocześnie, że „musimy też pamiętać, że w tamtym czasie w Polsce obowiązywały nie tylko inne przepisy niż dzisiaj, ale także inna świadomość społeczna i inne sposoby radzenia sobie z problemem przestępstw seksualnych”.

Dodał, że w Czechach, podobnie jak w PRL-u, służba bezpieczeństwa dążyła do szkodzenia Kościołowi i tworzyła fałszywe informacje mające na celu zdyskredytowanie i likwidację jego przedstawicieli

Należy również pamiętać, że osoby zaangażowane w ataki na św. Jana Pawła II, to również byli polscy przedstawiciele komunistyczni. Ta walka polityczna, która toczy się w sąsiedniej Polsce, jest atakiem także na naszą wolność, dlatego powinniśmy ją jednoznacznie odrzucić i stanąć w obronie dziedzictwa świętego Papieża Polaka, który w znacznym stopniu przyczynił się do upadku dyktatury komunistycznej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej”

– skonstatował arcybiskup praski Jan Graubner.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Komentarze są zamknięte