Prezes ZChR o kolejnym pozatraktatowym szantażu: Warunkiem wypłaty pieniędzy z Unii jest teraz przestrzeganie Karty Praw Podstawowych

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/FB

Kolejny pozatraktatowy euroszantaż: Warunkiem wypłaty pieniędzy z Unii jest teraz przestrzeganie Karty Praw Podstawowych. Tyle, że zgodnie z Protokołem brytyjskim nr 30 do Traktatu z Lizbony, przepisów Karty nie stosuje się wobec obywateli Polski. Eurosrebrniki za suwerenność? – zapytał prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski w swoim komentarzy na profilu na portalu Twitter. Warunkiem wypłaty pieniędzy z nowego budżetu UE jest zagwarantowanie przestrzegania zapisów Karty Praw Podstawowych, w tym tych dotyczących niezależności sądownictwa – powiedziała unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Jeśli wkrótce rząd Mateusza Morawieckiego nie dogada się z Brukselą, to wypłata unijnych miliardów stanie pod dużym znakiem zapytania. – donosi portal money.pl.

Polska, w opinii Komisji Europejskiej, nie spełnia bowiem czterech z 20 wymogów, których realizacja jest podstawowym warunkiem przekazania płatności. Co to oznacza? W praktyce Polska może zacząć realizować zaplanowane programy oraz inwestycje i wysyłać do Brukseli pierwsze faktury. Jednak bez spełnienia wszystkich wymagań Komisja Europejska nie będzie mogła dokonać wypłat.

Wprawdzie Polska dostała już z UE 5 mld zł, ale są to bezwarunkowe zaliczki mające umożliwić start programów. Przy kolejnych przelewach KE będzie sprawdzać realizację warunków podstawowych.

Skąd całe zamieszanie? Powodem jest wzmocnienie w nowej perspektywie budżetowej pozycji Karty Praw Podstawowych. Polski rząd w „umowie partnerstwa” sam zresztą stwierdził, że Polska nie spełnia m.in. warunku podstawowego związanego z Kartą Praw Podstawowych. I do dzisiaj nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Podczas spotkania z grupą dziennikarzy komisarz Elisa Ferreira podkreśliła, że „warunkiem wypłaty pieniędzy z nowego budżetu UE jest zagwarantowanie przestrzegania zapisów Karty Praw Podstawowych, w tym tych dotyczących niezależności sądownictwa”.

– czytamy na portalu.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte