Premier poinformował, że pierwszą elektrownię atomową w Polsce wybuduje amerykańska firma Westinghouse Nuclear

Zastępca Naczelnego

Foto za justenergy.com

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że pierwszą elektrownię atomową w Polsce wybudują Amerykanie. Szef rządu zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym przekazał informacje o tym, kto wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Będzie to amerykańska firma Westinghouse Nuclear. – Podtrzymujemy swoją opinię, że na temat budowy elektrowni atomowych w Polsce powinni wypowiedzieć się Polacy w ogólnopolskim referendum. Zwracamy uwagę, że Japonia zainwestowała w budowę nowych elektrowni węglowych. To była racjonalna decyzja po katastrofie w Fukushimie, która jest nadal realizowana. Ponadto przypominamy, że polski rząd zgłaszał obawy w sprawie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi. Polacy zablokowali dzięki presji społecznej budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu w 1990 roku i warto zbadać dzisiaj jakie zdanie na temat budowy tego typu elektrowni mają nasi obywatele. Chcemy też wiedzieć też, kto będzie odbierał zużyte paliwo i gdzie będzie ono składowane. Dzisiaj nie mamy przecież żadnej infrastruktury dla przechowywania tego typu odpadów, a budowa specjalnych sarkofagów to wielomiliardowa inwestycja. Koszty pojawiają się również po zamknięciu elektrowni atomowej. Te dotyczące zamykanych elektrowni w Niemczech rząd federalny w Berlinie ocenił na 24 mld euro. W naszej opinii należy zainwestować w polskie górnictwo. Wiele krajów z powodzeniem stosuje metodę zgazowania węgla. Sprawa inwestowania w elektrownie atomowe powinna być poddana zatem rzetelnej publicznej dyskusji, a tej do tej pory nie zauważyliśmy – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

23 października polska delegacja, w skład której weszli wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, udali się do Waszyngtonu, aby tam spotkać się z sekretarz USA do spraw energii Jennifer Granholm.

Podczas spotkania omówiono szczegóły ewentualnej współpracy z Amerykanami przy budowie elektrowni atomowej w Polsce. Jak nieoficjalnie donosiły media, wykonawcą miała zostać firma Westinghouse Nuclear. Piątkowy wpis premiera Morawieckiego potwierdził te informacje.

(…)

Przypomnijmy, iż pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju stanie w Lubiatowie, wsi w północnej Polsce, położonej w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej przekazały ofertę dotyczącą budowy w Polsce reaktorów jądrowych, o czym media informowały we wrześniu tego roku.

Co ważne, zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).”

– podał portal DoRzeczy.pl

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *