ZChR: Powołanie Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN nie zmieni sytuacji w sporze z unijnymi technokratami

Zastępca Naczelnego

Sędzia Wiesław Kozielewicz, prezydent Andrzej Duda/YouTube.com

– Pan sędzia Wiesław Kozielewicz postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 18 maja 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności na rzecz demokratyzacji praw wyborczego i przeprowadzanych wyborów”. W naszej opinii, powołanie Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN nie zmieni sytuacji w sporze z unijnymi technokratami. ZChR od dawna proponuje przeprowadzenie rzeczywistej reformy wymiaru sprawiedliwości w oparciu o wprowadzenie na podstawie art. 182 Konstytucji RP tzw. ław przysięgłych, które funkcjonowały w II RP, a dzisiaj funkcjonują w krajach anglosaskich. W takim modelu sędzia jedynie zarządza przebiegiem sprawy, a o winie lub jej braku decydują losowo wybrani obywatele. Sędzia jedynie wymierza wymiar kary. Zastosowanie takiego modelu spowoduje, że Komisja Europejska dzisiaj i w przyszłości utraci wszelkie argumenty w sporze o wymiar sprawiedliwości w naszym kraju, a środki należne Polsce w tej i kolejnych perspektywach budżetowych będą musiały zostać nam wypłacone – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Już w 2021 roku w rozmowie z redaktorem naczelnym portalu Prawy.pl ks. Ryszardem Halwą, projekt wprowadzenia tzw. ław przysięgłych omówił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski. Okazuje się, że jest to jeden z ważniejszych projektów, które ZChR będzie realizowało po wyborach parlamentarnych w roku 2023.

ZOBACZ WYPOWIEDŹ PREZESA ZChR

na temat tzw. ław przysięgłych

Prezydent Andrzej Duda i jego oczekiwania

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek byłego wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wiesława Kozielewicza na stanowisko prezesa SN kierującego pracą Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 13 czerwca 2022 roku prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Akt ten, w założeniu, miał przybliżyć Polskę do realizacji kamieni milowych narzuconych przez Komisję Europejską. W efekcie zmian postała Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, co jednak nie spowodowało odblokowania przez Komisję Europejską należnych Polsce środków z KPO.

Podczas uroczystości powołania prezydent podziękował sędziemu Kozielewiczowi za to, że zgodził się przyjąć to – jak mówił Andrzej Duda – odpowiedzialne i trudne zadanie.

Oczekuję, panie prezesie, że nie będzie świętych krów, że nie będzie w Polsce ludzi, którzy w szczególności egzekwują odpowiedzialność prawną od innych, a sami uważają, że są poza odpowiedzialnością, bo to jest po prostu niemoralne, to jest antypaństwowe, to jest niszczące”

— mówił również prezydent, zwracając się do sędziego Kozielewicza podczas uroczystości.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *