78. rocznica mordu w Glinciszkach

Zastępca Naczelnego

Fot. Koło ZPL w Podbrzeziu/Litwa 24

Dzisiaj, 20 czerwca minęła 78. rocznica mordu w Glinciszkach. Apel modlitewny poświęcony pamięci pomordowanych rodaków jest tutaj tradycją.

Zebrani oddali hołd zmarłym składając kwiaty oraz zapalając znicze na grobach poległych. W 1944 roku doszło do ludobójstwa 38 Polaków, którego dokonał litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej w odwecie za śmierć 4 litewskich policjantów w starciu z piątą Wileńską Brygadą Armii Krajowej.

Na apel przybyli mieszkańcy Glinciszek i okolic, miejska władza na czele ze starostą gminy Podbrzezie Agatą Puncevičienė, członkowie Koła ZPL w Podbrzeziu i Wspólnoty lokalnej okolic Podbrzezia i Glinciszek, grono pedagogiczne oraz uczniowie z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu na czele z wicedyrektorami Anną Jankowską i Wioletą Brodowską, przedszkolacy z przedszkola w Glinciszkach z nauczycielką Edytą Malinowskiene.

Ks. Walenty Szusza poprowadził modlitwę, a młodzież z zespołu „Randeo Anima Junior” z kierowniczką Augustyną Grejciun-Mainakowską na czele śpiewała ku upamiętnieniu ofiar pomordowanych rodaków.

Na zakończenie starosta podziękowała wszystkim zebranym za pamięć i troskę o miejsce pochówku miejscowych Polaków.

Serdeczne wyrazy podziękowania były skierowane panu Witoldowi Jurgielewiczowi, za to, że ufundował piękne wykończenie parkingu, sporządzenie dróżki oraz wyłożenie kostki i kamyków na grobach.

Źródło: Litwa 24 inf. Koło ZPL w Podbrzeziu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.