Związek Polaków na Litwie potępia próbę likwidacji szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi

Zastępca Naczelnego

Alaksandr Łukaszenko/Daily Sabah/Twitter.com

Zarząd Główny Polaków na Litwie wydał oświadczenie w sprawie prób likwidacji polskiego szkolnictwa na Białorusi. W oświadczeniu podpisanym przez prezesa Waldemara Tomaszewskiego między innymi mówi się: „Z oburzeniem przyjęliśmy informację o narzuconej przez białoruskie władze decyzji przejścia od roku szkolnego 2022/2023 polskich szkół w Wołkowysku i Grodnie na program nauczania wyłącznie w języku rosyjskim, co de facto oznacza likwidację polskiego szkolnictwa na Białorusi. W języku polskim, niestety, nie będzie można prowadzić zajęć dydaktycznych również w Mohylowie i Brześciu”.

Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie także „stanowczo sprzeciwia się działaniom białoruskich władz zmierzającym do uszczuplania stanu posiadania polskiej mniejszości narodowej na Białorusi i niszczeniu polskiej edukacji”.

Związek Polaków na Litwie wyraża solidarność z Rodakami na Białorusi, „którzy swoją polskość zachowali w czasach komunistycznych oraz jest pełen wiary w zmiany wolnościowe w bliskim nam sąsiednim kraju”.

W zakończeniu oświadczenia ZG ZPL apeluje do władz Białorusi „o podjęcie dialogu i cofnięcie dyskryminacyjnych zmian w oświacie mniejszości narodowych”.

Źródło: Litwa 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.