Nowym prezydentem Węgier została kobieta. Parlament zdecydował

Zastępca Naczelnego

Katalin Novák/Twitter.com

Katalin Novak, kandydatka rządzącej na Węgrzech konserwatywnej partii Fidesz, została w czwartek wybrana przez parlament na stanowisko prezydenta kraju.

Była minister bez teki ds. rodzin uzyskała 137 z oddanych 188 ważnych głosów. Głosowanie wymagało większości 2/3 głosów. Na kandydata zjednoczonej opozycji ekonomistę Petera Ronę oddano 51 głosów.

Novak obejmie stanowisko prezydenta 10 maja.

Katalin Novak kim jest?

Katalin Novak, która do zjazdu Fideszu w listopadzie była też wiceprzewodniczącą tej partii, ma 44 lata i jest matką trojga dzieci. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Ekonomiczno-Administracyjnym w Budapeszcie, studiowała też prawo na Uniwersytecie w Segedynie i Uniwersytecie Paryskim. Była stypendystką Instytutu Nauk Politycznych na wydziale stosunków międzynarodowych. Zna biegle angielski, francuski i niemiecki, posługuje się też hiszpańskim.

Stanowisko prezydenta Węgier zajmuje od 2012 r. Janos Ader, który był współzałożycielem Fideszu. Ader ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie i był pracownikiem Węgierskiej Akademii Nauk. W latach 1998-2002 był wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu, a od roku 2002 do 2003 – prezesem Fideszu. W roku 2009 uzyskał mandat eurodeputowanego.

Na Węgrzech prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencję przez parlament i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne.

Źródło: PAP/Polskie Radio 24

Komentarze są zamknięte