W czwartek o godzinie 14:00 wiec poparcia pod MSZ dla Polaków z Wileńszczyzny

Zastępca Naczelnego1

Przemysław Sytek, dr Bogusław Rogalski, Krzysztof Maciejewski z ZChR/NGO

Solidaryzujemy się z Polakami zamieszkującymi Dziewieniszki i dlatego w najbliższy czwartek organizujemy w Warszawie pod gmachem MSZ o godzinie 14:00 wiec poparcia dla Polaków z Wileńszczyzny. Umieszczenie ośrodka dla islamskich imigrantów ekonomicznych w tej miejscowości zagraża bezpieczeństwu mieszkańców – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Władze Litwy dokonują swoistej prowokacji wobec polskiej ludności, wydając rozporządzenie, na mocy którego chcą zmusić władze lokalne, aby te przygotowały ośrodek dla islamskich imigrantów w centrum polskiej miejscowości. Władze litewskie przy użyciu islamskich imigrantów próbują zdestabilizować sytuację w tym bardzo polskim rejonie Litwy – powiedział dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, ekspert ds. międzynarodowych, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Antypolska prowokacja władz litewskich przy użyciu islamskich imigrantów” – tak należy dziś określić to, co dzieje się w rejonie solecznickim, w miejscowości Dziewieniszki, gdzie mieszka 500 Polaków. Prawie wszyscy mieszkańcy tej miejscowości są Polakami. Władze litewskie przy użyciu islamskich imigrantów próbują zdestabilizować sytuację w tym bardzo polskim rejonie Litwy. Ma to związek z kryzysem migracyjnym, który od kilku miesięcy dotyka państwo litewskie. Przez nieszczelną granicę z Białorusią dostają się na terytorium Litwy już tysiące imigrantów islamskich. Tutaj władze litewskie, a zwłaszcza minister obrony tego kraju Arvydas Anušauskas dokonują swoistej prowokacji wobec polskiej ludności, wydając rozporządzenie, na mocy którego chcą zmusić władze lokalne, aby te przygotowały ośrodek w centrum polskiej miejscowości

– powiedział dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Gość „Aktualności dnia” dr Bogusław Rogalski kilka dni temu gościł na XXI Turystycznym Zlocie Rodzinnym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin oraz Związku Polaków na Litwie. Wraz z prezesem obu organizacji, eurodeputowanym Waldemarem Tomaszewskim, poseł na Sejm RP Anną Marią Siarkowską, posłem do litewskiego parlamentu Czesławem Olszewskim oraz ks. Ryszardem Halwą odwiedził Dziewieniszki.

Kilka dni temu dokładnie obejrzałem tę miejscowość, spotkaliśmy się z mieszkańcami. Okazuje się, że ta lokalizacja jest nie do przyjęcia z punktu widzenia mieszkających tam Polaków. Ten ośrodek ma być zlokalizowany w samym centrum miejscowości, tuż obok – dosłownie „ściana w ścianę” z dwiema szkołami, w tym z polskim Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, uczącym dzieci i młodzież polską w Dziewieniszkach, do którego uczęszczają dzieci od 1 do 12 klasy. Zatem zagrożenie dla mieszkańców tej miejscowości jest wielkie, zwłaszcza zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci, ale i wszystkich osób tam przebywających ” 

– zwrócił uwagę dr Bogusław Rogalski w rozmowie z Radio Maryja.

Dr Bogusław Rogalski przypomniał, jakie niebezpieczeństwo wywoływali islamscy imigranci, kiedy osiedlali się na Zachodzie.

Zagrożenie dla mieszkańców jest wielkie, szczególnie dla ich dzieci, bo wiemy, co robili islamscy imigranci, którzy najechali Europę Zachodnią, Grecję i Niemcy. Dokonywali ogromnych spustoszeń w miejscowościach, w których byli osadzani. Dochodziło do przemocy i gwałtów. Dochodziło do tego, że mieszkańcy miejscowości nie czuli się bezpiecznie, a nawet przez imigrantów byli atakowani. Tu trzeba przeciwdziałać temu wszystkiemu, co dzieje się na Litwie, a Polacy tam mieszkający czekają na pomoc”

– podkreślił gość Radia Maryja.

Litewskie władze lekceważą opinię wiceszefa polskiego MSZ?

Szefowa MSW Litwy Agne Bilotaite odniosła się publicznie do sprawy umieszczenia części osób w przygranicznej miejscowości Dziewieniszki, którą zamieszkuje liczna mniejszość polska. Od wielu dni trwają tam protesty przeciw decyzji władz w Wilnie. Minister powiedziała, że nie zamierza zmieniać tego postanowienia.

Mamy nadzieję, że strona litewska przemyśli raz jeszcze tę decyzję. W mojej ocenie jest ona błędem”

– wskazał w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych.

Spowoduje ona wiele konfliktów, które ucieszą naszych wspólnych przeciwników. Ta decyzja da narzędzia naszym wspólnym przeciwnikom do tego, żeby wywoływać napięcia i konflikty”

– podkreślił wiceminister w rozmowie z ND.

Adam Słomka/KPN

To oczywiste, że będziemy wspierali Polaków z Wileńszczyzny. Będę obecny na wiecu pod MSZ i zapraszam wszystkich patriotów do uczestnictwa i solidarności z mieszkańcami Dziewieniszek. Co szczególnie istotne, decyzję o lokalizacji ośrodka dla imigrantów ekonomicznych z krajów arabskich podjął minister obrony narodowej Litwy, który obecnie pełni także obowiązki ministra spraw wewnętrznych, Arvydas Anušauskas. Co ciekawe, znajduje się on na opublikowanej niedawno przez dziennik „Respublika” na Litwie liście byłych agentów KGB.”

– mówi NGO Adam Słomka, więzień polityczny PRL, poseł na Sejm RP I,II,III kadencji, lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni.

Szefowa litewskiego MSW zapewniła, że odpowiednie służby mają pilnować bezpieczeństwa mieszkańców Dziewieniszek w dzień i w nocy.

IAR, Piotr Galicki

  1. Dynak Mirosław
    | ID: 96a42447 | #1

    Brawo…

Komentarze są zamknięte