Chadecy z ZChR chcą upamiętnienia śp. mec. Stefana Hambury w 1. rocznicę jego śmierci. Co zrobi prezydent Andrzej Duda?

Zastępca Naczelnego

mec. Stefan Hambura, Andrzej Duda, Izabella Sierakowska/FB

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Izabelli Sierakowskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – poinformował prezydencki minister Andrzej Dera, który w imieniu prezydenta wręczy rodzinie odznaczenie podczas pogrzebu byłej posłanki. W 1980 wstąpiła ona do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Należała do partii do czasu jej rozwiązania w 1990. W wyborach w 1989 z ramienia PZPR uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL X kadencji.

Oczywiście jesteśmy zniesmaczeni postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy w zakresie uhonorowania takich postaci jak Krystyna Łybacka czy Izabella Sierakowska. Obie zmarłe działaczki PZPR i posłanki SLD zwalczały przez lata lustrację i dekomunizację. Te obie kwestie są obecne w naszym programie. Niemniej ekspresowe pośmiertne odznaczenie Sierakowskiej nasuwa pytanie o stanowisko IPN w tej sprawie. Dodajmy, że od roku czekamy na decyzję w sprawie pośmiertnego uhonorowania naszego zmarłego kolegi, lidera katowickich struktur ZChR, mec. Stefana Hambury. Oczekujemy, że w 1. rocznicę śmierci zostanie od pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski”

– mówi Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Pan prezydent nadał pośmiertnie Izabelli Sierakowskiej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”

– poinformował Andrzej Dera. Podkreślił, że odznaczenie zostało przyznane w związku z działalnością publiczną Sierakowskiej.

To spóźniony żart na prima aprilis prezydenta Andrzeja Dudy … czy odznaczenia będą dostawać za życia czy pośmiertnie komuniści z „krwi i kości”, przeciwnicy lustracji i dekomunizacji?”

– pyta w swoim wpisie na Twitterze Adam Słomka, więzień polityczny PRL, poseł I,II i III kadencji Sejmu RP oraz przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni.

Co z uhonorowaniem śp. Stefana Hambury?

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/Twitter

Dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Roman Kroner, poinformował, że moja inicjatywa jest procedowana. Kancelaria zwróciła się o opinię do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o stanowisko w sprawie, a w razie pozytywnej opinii – o rozważenie wystąpienia do prezydenta Dudy przez ministra Jacka Czaputowicza z wnioskiem o nadanie tego odznaczenia. W moim przekonaniu taki gest pod adresem naszego zmarłego kolegi ze strony prezydenta Andrzeja Dudę byłoby również dobrym, pozytywnym sygnałem dla środowisk Polaków i Polonii”

– powiedział NGO w maju 2020 roku prezes ZChR dr Bogusław Rogalski.

Wniosek lidera chadeków publicznie poparli legendarni działacze opozycji, m.in.: Krzysztof Wyszkowski – członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Słomka – więzień polityczny PRL i lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni. Wsparcia dla inicjatywy chadeków udzielił również m.in. inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa od 1970 do 1990 roku za „wrogi stosunek do PRL” oraz za „nawiązanie i utrzymywanie kontaktów korespondencyjnych z zagranicznymi rozgłośniami radiowymi, m.in. z RFN oraz z polską sekcją radia BBC”, inż. Sergiusz Wiktor Nolle, który jest dziś działaczem Federacji Polaków w Austrii.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy prezydent Andrzej Duda uhonoruje zmarłego mec. Stefana Hamburę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski?

Prezydent pośmiertnie odznaczył Izabellę Sierakowską. Adam Słomka: czy odznaczenia będą dostawać za życia czy pośmiertnie komuniści z „krwi i kości”, przeciwnicy lustracji i dekomunizacji?

śp. mec. Stefan Hambura/YT

[Stefan Hambura przyp. red.]. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

– opisywał na początku maja 2020 roku sylwetkę mec. Hambury portal niezależna.pl.

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte