Chadecy z ZChR za emisją „Stanu zagrożenia” Ewy Stankiewicz w TVP1 i wyjaśnieniem okoliczności tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku

Zastępca Naczelnego

Paweł Czyż (ZChR), tło: Glenn Jorgensen i Ewa Stankiewicz/FB

Niedługo będziemy obchodzili 11. rocznicę tragedii w Smoleńsku. Przez te wszystkie lata konsekwentnie na rzecz wyjaśnienia okoliczności śmierci polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy zbrodni w Katyniu pod przewodnictwem prezydentów prof. Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego działa środowisko stowarzyszenia Solidarni 2010, na którego czele stoi znana dziennikarka i reżyser Ewa Stankiewicz. Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin jest zaniepokojone nie tylko zastrzeżeniami Glenna Jorgensena, ale również wstrzymaniem emisji najnowszego dokumentalnego filmu Ewy Stankiewicz pod tytułem „Stan zagrożenia”, który miał zostać pokazany w TVP1 20 stycznia b.r. o godz. 21:00 w ramach pasma dokumentalnego. Ten materiał śledczy Ewy Stankiewicz  pokazuje wydarzenia w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku w nowym świetle i naszym zdaniem powinien zostać wyemitowany 10 kwietnia 2021 roku w TVP1 po „Wiadomościach”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy ZChR.

Inżynier, pilot, biznesmen i wynalazca. Te słowa najlepiej opisują to, czym się zajmuje. W Danii prowadzi firmę Xtern Udvikling, która zajmuje się doradztwem i opracowywaniem rozwiązań inżynierskich na zamówienie. Jak napisał niedawno „Nasz Dziennik”, któremu udało się spotkać z Joergensenem w Danii, jest on na przykład autorem projektu wiatrakowca, lekkiej motolotni połączonej ze śmigłowcem. Prowadzi również laboratorium, w którym testuje statki powietrzne zasilane wiatrem”

– tak opisywał sylwetkę Jorgensena w kwietniu 2014 roku portal dziennik.pl.

Wsparcia dla emisji „Stanu zagrożenia” wyraża również Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dyrektor CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz w swoim oświadczeniu napisała, że Centrum „w pełni  solidaryzuje się z  red. Ewą Stankiewicz, dziennikarką i dokumentalistką  i apeluje do Telewizji Publicznej o emisję tego filmu w najbliższym możliwym terminie”. 

Ewa Stankiewicz to autorka filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, w tym dokumentu pt. Solidarni 2010, stanowiącego zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieścia w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie (współautor Jan Pospieszalski, 2010), Krzyż. Solidarni 2010 część druga (współautor Jan Pospieszalski, 2011) będący niejako kontynuacją filmu Solidarni 2010. Film opowiada o wydarzeniach związanych ze sporem o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, który przez wiele tygodni budził w Polsce wielkie emocje oraz Lista pasażerów (także wraz z Janem Pospieszalskim, 2011).  Jest prezesem Stowarzyszenia Solidarni2010 i o od lat dąży do ujawnienia prawdy o Zamachu Smoleńskim i ukarania winnych śmierci Prezydenta RP i 95 innych osób ważnych dla suwerenności Polski. W 4 kwietnia 2018 r. była prelegentką  w konferencji organizowanej przez CMWP SDP  pt. “W poszukiwaniu prawdy. Katastrofa Smoleńska w relacjach dziennikarzy” (zdjęcia są z tej konferencji).”

czytamy w opisie sylwetki prezes Solidarnych 2010 autorstwa CMWP SDP.

Doskonale pamiętamy zaangażowanie redaktor Ewy Stankiewicz nie tylko w wyjaśnienia tragedii z 2010 roku, ale również jej wkład w nagłośnienie protestu weteranów opozycji z czasów PRL pod przewodnictwem Adama Słomki, którzy przez blisko rok koczowali pod gmachem Sądu Najwyższego domagając się rozliczenia komunistycznych zbrodniarzy i usunięcia z wymiaru sprawiedliwości dyspozycyjnych sędziów. Ewa Stankiewicz nadawała swój program na żywo w TV Republika z tego miasteczka namiotowego, wówczas, gdy akurat TVP o sprawie milczała. Trudno zatem ignorować dorobek zawodowy red. Stankiewicz i Glenna Jorgensena, który jest prywatnie jej mężem.”

– powiedział nam Paweł Czyż z ZChR.

Piotr Galicki

 

 

Komentarze są zamknięte