W Czechowicach-Dziedzicach podniesiono podatek od nieruchomości. Tylko radny Mariusz Sekta głośno wyraził swoje wątpliwości

Zastępca Naczelnego

Na drugim planie radny Mariusz Sekta/NGO

Z informacji płynących z czechowickiego samorządu wynika, że w miejscowym budżecie brakuje – m.in. z powodu epidemii koronawirusa i obniżenia podatku PIT i CIT – około 4-5 milionów złotych. Dlatego na listopadowej sesji Rady Miejskiej władze gminy zaproponowały podniesienie podatku od nieruchomości o 4 procent, a więc o tyle, o ile wzrosły stawki maksymalne opublikowane przez Ministerstwo Finansów. Z podwyższonego podatku od nieruchomości przybędzie około 1 miliona złotych.

Jak zapewniła skarbnik miasta Monika Środa, podatki od nieruchomości nie były podnoszone od siedmiu lat i „jeśli nie byłoby takiej konieczności, to nie byłyby podnoszone„.

Przez siedem lat nie podnosiliśmy podatków, tym samym wspieraliśmy rozwój przedsiębiorczości. To jest potrzebne, to służy rozwojowi gminy i za to dziękujemy. Mamy jednak trudne czasy. Nie można tworzyć iluzorycznego wrażenia, że możemy uratować przedsiębiorców nie podnosząc podatków. W pierwszym etapie pandemii nasza gmina jako jedna z pierwszych udzielała wsparcia tym przedsiębiorcom, którzy nie mogli zarabiać z powodu restrykcji. Musimy podejmować trudne decyzje, aby nie wyłączać świateł na ulicach albo nie likwidować szkół”

– stwierdził Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Jeżeli nie mogę pozyskać dodatkowych środków, to oszczędzam. Unikam wchodzenia w koszty stałe, jakieś dodatkowe, które będą dla mnie ciągłym obciążeniem w przyszłości 

– mówił z kolei Mariusz Sekta, czechowicki radny PiS.

Kolejne inwestycje w parki będą generowały koszty związane z obsługa tych terenów. Oczywiście, parki to obiekty, które są nam niezmiernie potrzebne jako społeczności. Ale znajdujemy się w naprawdę w specyficznym momencie naszych dziejów, najprawdopodobniej w wyniku pandemii czeka nas kryzys. Mieszkańcy być może zbiednieją, a my im dokładamy teraz podniesiony podatek od nieruchomości. Moim zdaniem moment nieszczególny. Jeśli podnosimy jakieś podatki to powinniśmy poinformować obywateli gdzie szukaliśmy oszczędności i dlaczego ich nie znaleźliśmy” 

– dodał.

Ostatecznie większość radnych zgodziła się na podniesienie podatku. Za głosowało 17 rajców, przeciw 2 a jeden z radnych nie zagłosował.

Źródło: czecho.pl

Komentarze są zamknięte