Śp. poseł Janusz Sanocki spoczął na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie, obok grobu swoich rodziców [fotorelacja, video]

Zastępca Naczelnego

W sobotę 12 grudnia 2020 r. setki mieszkańców i przyjaciół pochowały śp. Janusza Sanockiego. Msza pogrzebowa w jego intencji odbyła się w bazylice pw. św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. W czasie homilii, ks. prałat Mikołaj Mróz przypominał o wojowniczej naturze Janusza Sanockiego, który, jak wskazywał, poświęcił swoje życie walce o dobro obywateli. – Świętej pamięci Janusz, jak go dobrze znacie, był zwierzęciem na wskroś politycznym. Zoon politikon, tak Arystoteles określił człowieka. I na wskroś zorientowanym na to, co jest najważniejsze w życiu społecznym, czyli politycznym. Że obywatel jest suwerenem. Że obywatel jest źródłem wszelkich praw, ale też i obowiązków – wspominał proboszcz parafii do której należał śp. Sanocki.

Pogrzeb Janusza Sanockiego miał asystę kompanii honorowej Wojska Polskiego, która oddała salwę nad grobem. Wieniec żałobny przesłała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki. Wśród osób żegnających byłego burmistrza Nysy można było zobaczyć Kordiana Kolbiarza, aktualnego burmistrza, posłów Violettę Porowską, Marcina Ociepę, Kamila Bortniczuka, Pawła Kukiza i Grzegorza Brauna. Byli też działacze KPN ze sztandarem oraz wiele środowisk z Opolszczyzny i kraju.

W czasie uroczystości pogrzebowych w bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie przemawiali nad trumną przyjaciele i współpracownicy z Solidarności, z wydawnictwa którym przez lata kierował i z ruchu na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

FRAGMENT UROCZYTOŚCI POGRZEBOWYCH

 

Janusz Sanocki miał 66 lat. Zmarł w szpitalu w Kędzierzynie Koźlu 7 grudnia. Spoczął na Cmentarzu Jerozolimskim w Nysie, obok grobu swoich rodziców.

TK

FOTORELACJA

 

Zdjęcia i video: Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte