Kartka z kalendarza: dziś mija 10 lat od powstania Niezależnej Gazety Obywatelskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

Historyczne zdjęcie redakcji NGOpole z 2013 r.

13 grudnia 2010 r. zadebiutowała na rynku mediów regionalnych „Niezależna Gazeta Obywatelska” w Opolu. Pomysłodawcą i wydawcą był Tomasz Kwiatek, ówczesny prezes Stowarzyszenia „Stop Korupcji”. Profil gazety początkowo skierowany był na sprawy lokalne, gdzie przedstawiane były poglądy i komentarze licznych osób zebranych w redakcji. Na łamach NGO można było znaleźć ważne informacje o Opolu, Śląsku, Polsce i Kościele. Redakcja inicjowała różne wydarzenia społeczne i patriotyczne oraz wszelkie akcje promujące ochronę życia, dbała o pielęgnowanie pamięci i dziedzictwa narodowego. Ujawniała też afery. Redakcja kilkakrotnie musiała bronić prawdy przed polskimi sądami, a nawet Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu – w myśl stwierdzenia Józefa Mackiewicza, że „jedynie prawda jest ciekawa”.Ale i tak wiadomo, że tylko „Bóg wie wszystko” jak głosi obecne motto redakcji wypowiedziane podczas homilii przez błogosławionego ks. Alojzego Ligudę.

W 2014 r. ówczesny redaktor naczelny otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za tekst śledczy „Lewińska masakra piłą łańcuchową„ Nasze święto wtedy próbował zepsuć burmistrz Lewina Brzeskiego, który w tym samym czasie zlecił napisanie z pieniędzy publicznych pozwu przeciwko naszej redakcji. Największym kapitałem NGO nigdy nie były pieniądze, ale „autorzy obywatelscy”, którzy piszą nie dla wierszówki, ale z serca i poczucia obowiązku patriotycznego. I to się wciąż nie zmieniło przez te lata.

Pamiętam jak na jednym z publicznych spotkań w Opolu pod koniec listopada 2010 r. na „Krakowskiej 9” zapowiedziałem powołanie NGO. W Opolu wtedy drugą siłą samorządową było SLD, a kandydat tej postkomunistycznej partii przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich. Jak dziś wygląda Opole? Prawica dominuje. Dużo inicjatyw patriotycznych. Jest o wiele łatwiej manifestować swoje poglądy. Opole się powiększyło ma miliardowy budżet i pełno inwestycji rozpoczętych. Widziałem wtedy bardzo dużą potrzebę obywatelską medium będącego przeciw wagą dla lokalnych mediów polskojęzycznych. Wtedy słowa dotrzymałem i chcę patrzeć już na NGO jak na nastolatka, który się rozwija pod kierunkiem Pawła Czyża, obecnego redaktora naczelnego” 

– wspomina pomysłodawca NGO Tomasz Kwiatek.

Minione 10 lata to już historia, tak jak 39 rocznica wprowadzenie stanu wojennego, które 10 lata temu były kamieniem węgielnym powstania NGO.

Redakcja

Komentarze są zamknięte