Andrzej Halicki: Wszyscy europosłowie PO poprą rezolucję PE ws. aborcji. Chadecy z ZChR proponują im zmianę frakcji

Zastępca Naczelnego2

dr Bogusław Rogalski (L), Andrzej Halicki (P)/YT

Wszyscy europosłowie Platformy Obywatelskiej poprą rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. aborcji – zapewnia w rozmowie z PAP lider europosłów PO w PE Andrzej Halicki. – Platforma popiera kryterium uliczne lewackiego Strajku Kobiet. Warto dodać, że z list Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego dostali się m.in. Leszek Miller oraz Włodzimierz Cimoszewicz. Skoro eurodeputowany Halicki ogłasza, że cała reprezentacja jego partii popiera rezolucję PE w sprawie aborcji, to czas zmienić barwy frakcyjne i wstąpić do frakcji Socjalistów i Demokratów – powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej eurodeputowany VI kadencji, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dr Bogusław Rogalski.

W środę w PE odbyła się debata dotycząca kwestii aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze, twierdząc, że październikowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów tzw ustawy antyaborcyjnej, to atak na prawa kobiet.

W czwartek ma się odbyć głosowanie nad rezolucją, której projekt powstał z inicjatywy lewicowej grupy Socjalistów i Demokratów. W projekcie „zdecydowanie” potępiono m.in. orzeczenie TK dotyczące aborcji w Polsce” 

– podaje portal wPolityce.pl

Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP”

— czytamy w projekcie.

W przygotowanie rezolucji, oprócz grupy S&D, zaangażowały się także przedstawicielki frakcji: Odnowić Europę, Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego oraz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej – Nordyckiej Zielonej Lewicy. Pod propozycją, mimo początkowych wątpliwości, podpisała się także grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą m.in. deputowani Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego”

– informuje wPolityce.pl

W projekcie rezolucji autorstwa lewicy „zdecydowanie” potępiono ponadto niedawną decyzję polskiego ministra sprawiedliwości o oficjalnym rozpoczęciu wystąpienia Polski z konwencji stambulskiej, co byłoby poważnym niepowodzeniem w zakresie równości płci, praw kobiet i walki z przemocą na tle płciowym”. Autorzy dokumentu wyrazili też „poparcie i solidarność z tysiącami obywateli polskich, w szczególności Polek i osób LGBTI+, którzy pomimo zagrożeń sanitarnych wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko poważnym ograniczeniom ich podstawowych wolności i praw”

– pisze portal.

Decyzja o rozpoczęciu procedury wystąpienia Polski z konwencji stambulskiej należy ocenić pozytywnie. Parlament Europejski nie może ingerować w suwerenne decyzje polskich władz w zakresie umów międzynarodowych, ani wspierać nielegalnych zgromadzeń publicznych w czasie epidemii i przekonywać, że osoby o innej orientacji seksualnej mają w Polsce ograniczone podstawowe wolności i prawa. Chcemy – jako ZChR – zmiany art. 38 Konstytucji RP i czytelnego wpisania, ze życie podlega ochronie od poczęcia do naturalnej śmierci. Ponadto dziwi nas, że rezolucja PE atakuje Polskę za orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, a jednocześnie nie mówi niczego o Malcie, gdzie aborcja jest całkowicie zakazana, a rozwody w tym kraju były zakazane jeszcze dekadę temu. Moralność Kalego wynika chyba z faktu, że unijna komisarz ds. równości Helena Dalli pochodzi właśnie z tego kraju”

– powiedział nam prezes ZChR dr Bogusław Rogalski.

Eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski wprost zapowiada, że nie poprze dokumentu przygotowanego przez lewicę.

Tam są fragmenty, które można poprzeć, ale są też takie, które są nie do przyjęcia, ponieważ mówią o sprawach, które nie leżą w kompetencjach Unii Europejskiej jako takiej. Nie podjąłem jeszcze decyzji jak będą głosował, ale na pewno nie zagłosuję „za”

— zapowiedział.

gah, wPolityce.pl/PAP/Piotr Galicki

 

  1. Anonim
    | ID: 27d549c6 | #1

    Od dawna PO i PSL a teraz i SLD w PE działają przeciwko Polsce. Swoje partyjne ambicję przekładają nad dobro własnej Ojczyzny.

  2. Andy
    | ID: d2a3e81a | #2

    PSL jak zwykle okrakiem za a nawet przeciwTargowica polska

Komentarze są zamknięte