Chadecy z ZChR przeciwko podwyżce biletów komunikacji miejskiej, podatku od nieruchomości oraz wprowadzeniu opłaty za przedszkola w Bielsku-Białej

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż/NGO

Dziś na wniosek prezydenta Jarosława Klimaszewskiego obraduje Rada Miejska Bielska-Białej. Nadzwyczajna sesja zwołana została w trybie online. W programie są m.in. zmiany budżetu miasta oraz informacja na temat funkcjonowania i kosztów transportu publicznego w 2020.

Platforma Obywatelska, która de facto rządzi w Bielsku-Białej powinna zamiast sięgać do kieszeni podatników zacząć od oszczędności strukturalnych i zlikwidować Straż Miejską w Bielsku-Białej, której funkcjonowanie kosztuje nas ponad 7,5 mln złotych rocznie. Mówiłam o tym jeszcze jako radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji. W ekspresowym tempie szuka się środków, a jednocześnie ekipa prezydenta Jarosława Klimaszewskiego nie chce powołać banku komunalnego, który pozwolić mógłby na ograniczenie bezpośrednich kosztów funkcjonowania bielskiego samorządu. Wstyd”

– powiedziała Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Monika Socha-Czyż, przewodnicząca Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Władze Bielska-Białej odrzuciły petycję chadeków z ZChR w sprawie powołania „Samorządowego Banku Komunalnego w Bielsku-Białej”

Ponadpartyjna zgoda. Rzekomo nie ma miejsca, ani środków na pomnik Bohdana Smolenia w Bielsku-Białej!

Pomnik kreskówki i 100 proc. podwyżka śmieci w Bielsku-Białej. Czy będzie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?

W Bielsku-Białej nihil novi sub sole. Kasa dla swoich?

Od przyszłego roku w Bielsku-Białej zdrożeją bilety MZK – dowiedział się portal bielsko.biala.pl.

Bilety jednorazowe kosztować mają 4 zł (normalne) i 2 zł (ulgowy), o 10 proc. zdrożeją bilety miesięczne. Samorząd jest w trudnej sytuacji finansowej, a ceny biletów nie były zmieniane od 2012 roku – czytamy w uzasadnieniu podwyżek, które otrzymali radni. Do maksymalnych wartości wzrosną stawki podatku od nieruchomości. Urzędnicy przygotowali także projekt podwyżki podatków od nieruchomości do stawek maksymalnych ulegających zwiększeniu o wskaźnik towarów, cen i usług, podobnie jak miało to miejsce w 2020 roku. – Dla mieszkania w bloku to kwota mniej więcej 3 zł na rok – przekonuje prezydent Jarosław Klimaszewski. Zmiana stawek podatku od nieruchomości w 2021 ma spowodować wzrost należności o kwotę ok. 4,8 mln zł. Wczoraj informowaliśmy także o powrocie do opłaty za opiekę w bielskich przedszkolach. Zgodnie z projektem, rodzice będą płacić 1,00 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu powyżej ustawowo bezpłatnego limitu pięciu godzin.”

– informuje portal bielsko.biala.pl.

 

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte