Polacy z Wileńszczyzny idą na wybory! (ZOBACZ SPOT WYBORCZY)

Zastępca Naczelnego1

Foto za L24.lt (Marlena Paszkowska)

W najbliższą niedzielę, 11 października, na Litwie odbędą się wybory parlamentarne. O 141 miejsc w Sejmie Republiki Litewskiej ubiega się wiele litewskich partii. Jednocześnie w wyborach startuje Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin pod kierownictwem eurodeputowanego Waldemara Tomaszewskiego. Na listach AWPL-ZChR odnajdujemy przedstawicieli wszystkich mniejszości narodowych, które żyją na Litwie i samych Litwinów. To efekt mocnej pozycji Akcji i fenomen jedności oraz samoorganizacji Polaków na Litwie. Warto dodać, że kilka dni temu Seimas przyjął w pierwszym czytaniu poselskim projekt AWPL-ZChR zmierzający do wypłacania w tym kraju tzw. 13 emerytury w wysokości 200 euro. Pomysł poparło 48 posłów, przeciwko głosowało 10, a od głosu wstrzymało się 6 parlamentarzystów.

Wspólny start wielu narodowości w wyborach do tamtejszego parlamentu jest spowodowany utrzymaniem tam 5 procentowego progu, który umożliwia podział miejsc w okręgach wielomandatowych. W Sejmie Republiki Litewskiej kończącej się kadencji frakcji AWPL-ZChR dysponuje ośmioosobową frakcją i wschodzi w skład koalicji rządowej. Obecnie na czele MSW Litwy stoi Rita Tamašuniene, a ministrem komunikacji jest Jarosław Narkiewicz.

ZOBACZ SPOT WYBORCZY AWPL-ZChR

Dobry wyborczy wynik AWPL-ZChR da możliwość dalszego kontynuowania koalicji rządzącej na Litwie przez premiera Sauliusa Skvernelisa.

Jestem dumny z pozycji Polaków na Litwie”

– powiedział pod koniec września na antenie Radio Wilno minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk.

Korzystając z okazji pragnę pogratulować Akcji Wyborczej Polaków – Związkowi Chrześcijańskich Rodzin osiągnięć oraz życzyć dalszych sukcesów”

– pisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim pozdrowieniu adresowanym do AWPL-ZChR z 30 czerwca 2020 roku.

AWPL-ZChR jako jedyna partia domaga się lustracji na Litwie

Tak jak w Polsce Jarosław Kaczyński jest zwolennikiem lustracji, tak na Litwie zwolennikiem lustracji jest Waldemar Tomaszewski i polska partia AWPL-ZChR.

Na łamach portalu mojekresy.pl, Antoni Matulewicz przypomniał, jak (…) Vitas Tomkus, redaktor naczelny litewskiego tygodnika „Respublika“, opublikował listę mającą zawierać nazwiska współpracowników KGB. Znalazło się na niej wiele osób związanych z litewskim życiem publicznym, w tym politycy, biznesmeni czy działacze. W tym również Czesława Okińczyca, hojnie finansowanego przez władze III RP honorowego ambasadora państwa litewskiego, biznesmena polskiego pochodzenia, właściciela polskojęzycznego Radia Znad Wilii oraz zwolennika ugodowej postawy wileńskich Polaków względem państwa litewskiego. W środowisku wileńskich Polaków reprezentuje wąską, ale wpływową grupę liberałów – zwolenników asymilacji. Przeciwstawia się polityce organizacji takich jak Związek Polaków na Litwie, Macierz Szkolna, Forum Rodziców Szkół Polskich, czy Akcja Wyborcza Polaków na Litwie. Należące do Okińczyca media ostro krytykują AWPL-ZChR, a on sam również krytykuje politykę polskiej partii, wzywając Polaków do większej integracji z Litwinami”

– opisuje portal Kresy.pl.

Ustawa [lustracyjna – przyp. NGO] ta jest bardzo potrzebna Litwie, niewykluczone bowiem, że wysokie stanowiska w życiu publicznym kraju mogą zajmować osoby utajnione, które w swoim czasie były tajnymi współpracownikami służb specjalnych byłego Związku Sowieckiego. Osoby takie mogą być szantażowane i mogą być nakłaniane do wypełniania woli tych, w czyich rękach są ich akta personalne. Ta ustawa jest bardzo potrzebna”

– tłumaczył na konferencji prasowej we wrześniu poseł AWPL-ZChR Zbigniew Jedziński.

Prospołeczny i chrześcijański program AWPL-ZChR

Program wyborczy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Związku Chrześcijańskich Rodzin bazuje przede wszystkim na kwestiach związanych z podkreśleniem chrześcijaństwa, z podkreśleniem wartości rodziny, z podkreśleniem dbania o najsłabszych członków społeczeństwa – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

ZOBACZ PROGRAM AWPL-ZChR

Gość Radia Maryja wskazał, że program Związku Chrześcijańskich Rodzin jest przede wszystkim: chrześcijański, prorodzinny i prospołeczny.

Mówiąc o Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Związku Chrześcijańskich Rodzin trzeba powiedzieć, że jest to fenomen na litewskiej scenie politycznej. To ugrupowanie zaczynało dawno temu jako partia mniejszości narodowej. Następnie stało się partią regionalną. A obecnie jest partią ogólnokrajową, posiadającą w parlamencie 8-osobową frakcję pod własną nazwą i mając 2 ministrów w obecnym rządzie litewskim. Partia zarządza samodzielnie w dwóch rejonach Litwy: w wileńskim i solecznickim, a w kilku innych współrządzi w koalicji, w tym mając wicemera stolicy Wilna i współrządząc samorządem wileńskim. Ponadto ma swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim. Tam właśnie europosłem jest pan Waldemar Tomaszewski. Ma też przedstawicieli w Radzie Europy” 

– powiedział dr Bogusław Rogalski.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin w swoim bardzo obszernym programie proponuje również – poza wprowadzaną właśnie „trzynastą emeryturą” – bon turystyczny dla emerytów, ale też dostęp do nowoczesnych bezpłatnych terapii leczenia chorób nowotworowych i rzadkich czy program najmu lokali użytkowych, które nie mogą przez dłuższy czas znaleźć najemcy za 1 EUR. Akcja chce stworzenia silnego banku krajowego. Polacy z Litwy nie zapominają też o inwestycjach w fotowoltaikę czy ochronę środowiska m.in. przez propozycję wprowadzenia „opłat recyklingowych za torby foliowe, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu. Jednocześnie zaproponujemy zwolnienie z VAT toreb papierowych używanych w handlu detalicznym”.

Piotr Galicki

  1. Mirosław Dynak
    | ID: 8a6147f8 | #1

    Życzymy wygranej i kontynuacji dla dobra Litwy i społeczności…

Komentarze są zamknięte