Jak bezpiecznie wędrować po Tatrach?

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/ YT

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, w Tatrach panuje obecnie bardzo duży ruch turystyczny, a na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (np. łańcuchy) tworzą się kolejki, szczególnie w rejonach Orlej Perci, Rysów i Giewontu.

W niższych partiach gór miejscami jest mokro i błotniście – dotyczy to zwłaszcza Ścieżki nad Reglami na odcinku Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska oraz dolnej części Wyżniej Doliny Chochołowskiej. Szlak prowadzący wokół Czarnego Stawu pod Rysami został nieznacznie uszkodzony przez osuwisko skalne – można to miejsce obejść. Prowadzone są remonty szlaków graniowych na odcinkach: Przełęcz Liliowe – Świnica, Grześ – Wołowiec, Siwa Przełęcz – Starorobociański Wierch. Mogą występować tam nieznaczne utrudnienia – prosimy zachować ostrożność. Remontowany jest również szlak (droga) w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka – Hala Gąsienicowa – dla rowerzystów  mogą pojawić się utrudnienia – konieczność przejścia na odcinkach remontowanych”

– czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dyrekcja TPN przypomina, że podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach z łańcuchami i z klamrami oraz w okolicy cieków wodnych.

A oto kolejne przestrogi i porady opublikowane na stronie https://tpn.pl:

Poślizgnięcie się na stromym płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

Podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie Parku.

Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.

W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie.

Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.

W celu zminimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego prosi o ścisłe przestrzeganie następujących zasad:

1. Zachowaj dystans 1,5 m od innych turystów. Idź na wycieczkę w towarzystwie osób, z którymi przebywasz na co dzień.

2. Unikaj gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych.

3. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Unikaj kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami, ogrodzeniami bez zabezpieczenia, np. rękawiczek, ze względu na ryzyko zakażenia.

4. Po powrocie do domu umyj ręce. Wszelkie odpady zabierz ze sobą.

5. Kup bilet on-line. Rekomendujemy zakup biletów wstępu drogą elektroniczną przez stronę tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay (szczegóły: www.tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

6. Jesteś w parku narodowym. Przestrzegaj zasad i stosuj się do poleceń pracowników Parku. Poruszaj się tylko wyznaczonymi i udostępnionymi szlakami.

7. Aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Polsce, w tym o sposobach ochrony przed zakażeniem można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus”.     

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte