PTTK wygrało z TPN

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/chocholowska.com

Schroniska tatrzańskie w Dolinie Kościeliskiej i w Dolinie Kondratowej pozostają własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, ponieważ Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpatrzenia skargi kasacyjnej w tej sprawie, o co wnioskowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Kolejny spór dotyczy własności schronisk w Morskim Oku i Dolinie Roztoki. Czekamy na pierwsze rozprawy. Na razie trwają rozmowy o polubownym rozstrzygnięciu tego sporu”

– powiedział PAP prezes PTTK Karpaty Jerzy Kalarus.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości park narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków. Zdaniem dyrekcji TPN oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. PTTK, które jest spadkobiercą przedwojennego Towarzystwa Tatrzańskiego, wystąpiło z wnioskiem do sądu o zasiedzenie tych dwóch obiektów, którymi gospodaruje od lat 50-tych ubiegłego wieku. PTTK samo nie prowadzi schronisk, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.