Zabytkowe Krupówki

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków doktor habilitowana Monika Bogdanowska wpisała do ewidencji obiektów zabytkowych znany chyba każdemu Polakowi deptak w centrum Zakopanego, czyli słynne Krupówki, co ma je uchronić przed dalszymi zakusami develepoerów – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Objęcie ochroną konserwatorską tego obszaru jest zasadne ze względu na wykazane wyjątkowe wartości widokowe, przyrodnicze i kulturowe. Ulica Krupówki wraz z przyległościami tworzy jedyny w swym rodzaju zespół wnętrz krajobrazowych w skali kraju. Są tu czytelne nawarstwienia historii, które trwają nie tylko w legendzie Zakopanego, ale w murach, bryłach i formach zabudowy jako niezastąpione niczym świadectwo dziejów”

– czytamy w cytowanym przez „GW” uzasadnieniu decyzji.

Dr hab. Bogdanowska podkreśliła, że na Krupówkach jest wyjątkowa w ogólnopolskiej skali galeria stylów architektonicznych: od tradycyjnego budownictwa góralskiego poprzez historyzm, secesję, modernizm, styl zakopiański aż po powojenne poszukiwania formalne.

Niniejsze postępowanie ma na celu ochroną historycznej zabudowy tej części Zakopanego włącznie z ochroną osi widokowych – okna widokowe – klasyczne widoki na Tatry”

– napisała Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte