Chadecy apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o przejęcie Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach – Dziedzicach

Zastępca Naczelnego

PG Silesia/nettg.pl

– Większościowy właściciel Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (PG Silesia) – czeski koncern EPH – nie wyklucza możliwości sprzedaży swoich udziałów w czechowickiej kopalni mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa, podała spółka – informuje money.pl. Z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o ich wykupienie przez Skarb Państwa zwróciło się Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Za Jerzego Buzka zamykano kopalnie realizując program Leszka Balcerowicza. Warto odwrócić trend! – przypomniał na swoim profilu na Twitterze rzecznik prasowy Zarządu Głównego ZChR, Paweł Czyż. 

Większościowy udziałowiec PG Silesia nie wyklucza możliwości zaoferowania swoich udziałów, jakie posiada w czechowickiej kopalni, mniejszościowym udziałowcom – w razie zainteresowania – lub Skarbowi Państwa. Pod pewnymi warunkami jest on gotów rozważyć możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia PG Silesia z obowiązku spłaty jej zadłużenia, co może stanowić w tym wypadku istotny aspekt oferty”

– czytamy w komunikacie.

Jeżeli jest szansa na przejęcie udziałów w PG Silesia przez Skarb Państwa, to należy te udziały przejąć. Kopalnia „Silesia” jest względnie bezpieczna i przynosi zyski. Tutaj można zrobić to, co częściowo udało się z bankami sprzedanymi za bezcen przez liberałów z UW/PO. Państwo powinno dbać o nasze interesy energetyczne i – w mojej opinii – przejęcie tego przedsiębiorstwa pod parasol państwowy będzie dobrym krokiem. Ponadto trzeba ratować miejsca pracy, bo nie wiadomo czy EPH nie zamierza zamknąć PG Silesia. To dla tak małej gminy – jak Czechowice-Dziedzice – byłaby tragedia. Obecny właściciel większościowego pakietu udziałów nie chce najwyraźniej ponosić kosztów epidemii SARS-CoV-2 i tu decyzja rządu musi być pilna.”

– powiedział NGO przewodniczący Okręgu Gliwickiego ZChR, nadsztygar górniczy w KWK „Budryk”, Mirosław Dynak.

CZYTAJ TAKŻE:

Politycy prawicy komentują medialne przecieki o rzekomych pracach zmierzających do „usypiania” kopalń

Spółka [EPH – przyp. aut.] zaznaczyła, że państwo może przyjąć w swoich obliczeniach pozycje, których prywatny właściciel nie jest w stanie uwzględnić, takie jak uniknięcie wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, utratę wpływów z podatków, płatności emerytur i ubezpieczeń społecznych, opłat eksploatacyjnych, czy po prostu uniknięcie niezwykle trudnej sytuacji w regionie Czechowic-Dziedzic”

– podał portal money.pl

PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa. Dla wielu ekspertów i osób związanych z branżą stanowiła benchmark. Nasi górnicy od początku wyróżniali się swoim zaangażowaniem, wyznaczając jednocześnie nowe standardy jakości i efektywności pracy. Byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni”

– powiedział portalowi IBS News prezes PG Silesia Jan Marinov, cytowany w w/w komunikacie.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte