Samorządy pomagają seniorom w czasie pandemii!

Zastępca Naczelnego

Fot. za sandralsinaprats.blogspot.com

W Szczecinie pomocą zostaną objęte osoby starsze, które ze względu na największe zagrożenie zakażenia koronawirusem proszone są o pozostanie w domach. Pierwszą inicjatywą są działania informacyjne: pakiet najważniejszych wiadomości znalazł się na zmodyfikowanej stronie Centrum Seniora pod adresem seniorszczecin.pl. Zostały tam umieszczone ważne numery telefonów, m.in. sanepidu czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ale też zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz informacje o lokalach gastronomicznych i sklepach, świadczących usługi z dowozem – poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta w Szczecinie. Mieszkańcy tego miasta zachęcani są też do akcji pomocy sąsiedzkiej pod hasłem #JakSięMasz. Przygotowany został specjalny plakat, który można powiesić na swojej klatce schodowej, by poinformować mieszkające w budynku osoby starsze o chęci pomocy, np. w zakupach. Podobne rozwiązanie wprowadzono m.in. w Dąbrowie Górniczej. O tego typu działania – tyle, że ogólnopolskie – apelował w ostatni czwartek prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Chadecy proponują uruchomienie specjalnego numeru telefonu dla seniorów na czas pandemii!

Apel dr. Bogusława Rogalskiego skuteczny! UOKiK bierze pod lupę podwyższanie cen żywności i produktów higienicznych

Chadecy zaapelowali do Rządu RP o wprowadzenie ustawowych wakacji kredytowych i leasingowych na czas stanu zagrożenia epidemicznego

Starsze osoby często mają jeszcze stacjonarne telefony. Ta grupa osób, która jest dzisiaj szczególnie zagrożona zakażeniem koronawirusem, nie powinna masowo korzystać z numeru alarmowego 112 informując taką drogą o sprawach, które nie dotyczą pomocy w zakresie bieżących potrzeb życiowych. Moim zdaniem powinien powstać osobny numer, gdzie – często samotni starsi ludzie – powinni mieć szansę zgłoszenia, że potrzebują żywności, leków czy jakąś doraźną pomoc. Dziwi mnie przy tym, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie rozesłało jeszcze SMS z zasadami, którymi powinni kierować się Polacy w czasie pandemii. To RCB powinno też rozesłać wiadomość tekstową o specjalnym numerze kontaktowym dla seniorów z prośbą o jego przekazanie go adresatom przez dzieci czy wnuki. Wielką rolę odegrać powinna tu Telewizja Polska S.A. i informować o takim numerze telefonu (…) Uważam, że nasza inicjatywa uruchomienia specjalnego numeru telefonu dla seniorów może nie tylko ograniczyć zachorowania wśród polskich seniorów, ale również w jakiejś mierze pozwala na opóźnienie rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce. Niemiecka kanclerz Angela Merkel poinformowała, że zachoruje 70 procent populacji i można jedynie opóźniać zachorowania. Opieka nad seniorami ma tu kluczowe znaczenie. Mamy do dyspozycji wojsko, specjalną formację WOT, policję, straże miejskie, służby socjalne i one są w moim przekonaniu w stanie wdrożyć realizację zgłoszeń o potrzebie pomocy dla konkretnej starszej osoby. Kluczem jest tu kanał komunikacji z seniorami i my taki dodatkowy kanał komunikacji proponujemy”

– mówił w ubiegły czwartek NGO dr Rogalski.

 

PAP/Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte