Koronawirusowe fake newsy będą karane

Zastępca Naczelnego

Tworzenie nieprawdziwych informacji związanych z koronawirusem jest niezgodne z prawem, bardzo szkodliwe, wprowadza niepotrzebną panikę i będzie ścigane przez policję – poinformowało Radio Kraków.

Tylko w ciągu ostatnich 48 godzin Polskę obiegły informacje między innymi o kwarantannie dla Warszawy i zamknięciu jednej z popularnych spożywczych sieci handlowych. Obie nieprawdziwe. Stworzone prawdopodobnie dla żartu lub chwilowego rozgłosu”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Fake news będzie traktowany jak wprowadzanie strachu i być może będziemy się zastanawiać nad wprowadzeniem artykułu 224 kodeksu karnego, który jest zagrożony pozbawieniem wolności do lat 8. Nie chcę straszyć tych wszystkich ludzi, ja tylko proszę i apeluję o spokój i przede wszystkim o powagę w tej sytuacji.  Nie róbmy sobie z poważnej rzeczy żartów”

– powiedział na antenie RK rzecznik prasowy tarnowskiej policji aspirant sztabowy Paweł Klimek.

Warto o tym porozmawiać z naszymi dziećmi, które teraz z konieczności mają więcej czasu i w ramach walki z nudą podejmują się różnych wyzwań. Tymczasem cyfrowe ślady, które zostawiamy w sieci, są wystarczającą wskazówką dla grup do zwalczania cyberprzestępczości działających w komendach w całym kraju. Policja prosi także o zgłaszanie przypadków generowania fake newsów związanych z epidemią koronawirusa”

– napisano na stronie Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte