Studenci i rezydenci z pomocą dla placówek medycznych UJ

Zastępca Naczelnego

Fot. za uj.edu.pl

287 studentów Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiedziało do tej pory na apel rektora i zgłosiło w związku z zagrożeniem epidemiologicznym chęć pomocy w szpitalach – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Uczelnia stworzyła specjalną bazę studentów-wolontariuszy, do której zainteresowani mogą trafić wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej CM UJ.

W tym tygodniu podpisywane będą umowy o wolontariacie z pierwszą grupą. Studenci zostaną przeszkoleni i będą ubezpieczeni. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi z nich mają trafić do Szpitala Uniwersyteckiego”

– dodał Ochalik.

Prorektor UJ ds. Collegium Medicum profesor Tomasz Grodzicki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że studenci mieliby służyć swoją wiedzą i umiejętnościami na oddziałach innych niż zakaźny a także wspierać działania logistyczne oraz informacyjne Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz krakowskiego Sanepidu (call-center).

Chęć pomocy i pracy poza normalnymi godzinami zadeklarowała także część lekarzy-rezydentów. Jest to bardzo ważne, ponieważ dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski poinformował Polską Agencję Prasową, że po decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli około 100 pielęgniarek oraz 60 lekarzy zgłosiło, że będzie opiekować się swoimi dziećmi biorąc urlopy.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte