Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT/UM Zakopane

Za ponad 18 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tatrzański Park Narodowy do końca 2021 roku wybuduje przy wejściu do doliny Kościeliskiej Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Budynek został tak zaprojektowany, że w całości będzie mieścił się pod ziemią, a jego dach będzie pokryty roślinnością. Na gruncie będzie posadowiona jedynie drewniana konstrukcja nawiązująca do pasterskiego szałasu. Celem władz TPN była jak najmniejsza ingerencja w krajobraz. Władze Parku szacują, że rocznie Centrum będzie odwiedzało nawet 125 tysięcy turystów”

– czytamy w depeszy PAP.

W Centrum znajdzie się kilka sal poświęconych różnej tematyce, w których zwiedzający będą mogli w ciekawy sposób zapoznać się m.in. z kroniką ochrony Tatr oraz historią odkrywania jaskiń w dolinie Kościeliskiej.

Z pewnością dużą atrakcją dla zwiedzających będzie sala <Podczerwieni>, w której zwiedzający dostaną gogle noktowizyjne i latarkę na podczerwień. Zadaniem będzie odnalezienie narysowanych na ścianach gatunków zwierząt, które będą podświetlały się pod wpływem podczerwieni. W sali zatytułowanej <Oczy Ciemności> zwiedzający będą przechodzili przez ciemny korytarz jaskini, który wcześniej zobaczą na monitorach. Zadaniem będzie zapamiętanie trasy i przejście jej w całkowitej ciemności. W innej sali o nazwie <Jak Nietoperz”> trzeba będzie przejść przez ciemny labirynt w kasku z czujnikami. Zwiedzający ma tu poczuć się jak nietoperz namierzający tor lotu za pomocą echolokacji”

– napisała PAP.

W sali „Formy Jaskiniowe” znajdzie się diorama ilustrująca jaskinie, którą zwiedzający sami będą podświetlać, co uruchomi prezentację oraz komentarz. W sali o nazwie „Podziemne Skarby” znajdą się natomiast plansze z opisem tatrzańskich jaskiń udostępnionych dla turystów wraz ze słownym opisem oraz z projekcja filmową prezentującą ich walory przyrodnicze.

W Centrum znajdzie się także punkt informacji o pogodzie w górach, opis zasad zwiedzania TPN, informacje o aktualnych zjawiskach przyrodniczych, z których będzie można dowiedzieć się np. jakie rośliny obecnie kwitną lub jakie zwierzęta można spotkać przy górskich szlakach. Centrum ma także spełniać rolę edukacyjną, dlatego przy interaktywnym stanowisku będzie można dowiedzieć się jak śmieci wpływają na środowisko, jak długo się rozkładają i ile śmieci co roku wywozi się z terenu TPN”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach będzie drugim takim obiektem TPN w Zakopanem. Pierwszy znajduje przy ulicy Chałbińskiego (w drodze do Kuźnic).

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte