Małopolski Tele-Anioł

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/allegro.pl

Już prawie 150 małopolskich gmin i powiatów zostało objętych programem Tele-Anioł, którego celem jest otoczenie opieką osób starszych i niesamodzielnych – poinformowało Radio Kraków.

Służą temu specjalne opaski z przyciskiem alarmowym.

Podopieczny naciskając przycisk będzie mógł połączyć się z naszym systemem. W pierwszej kolejności takie połączenie odbierze ratownik i przeprowadzi wywiad. Zakładamy możliwość, że opaska będzie wyposażona w głośnik i w mikrofon. Ratownik będzie podejmował decyzję na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, czy to jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia i wzywa pogotowie, czy przełącza podopiecznego na stanowisko, gdzie pracują inni nasi specjaliści”

– wyjaśnił krakowskiej rozgłośni Piotr Bodzek ze Stowarzyszenia Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego, które współorganizuje program.

Małopolski Tele-Anioł to również pomoc domowa, w którą włączają się sąsiedzi.

Ponad 4000 osób jest włączonych do projektu. Ponad 700 osób korzysta już z usług opiekuńczych i sąsiedzkich. Średnio 3 razy dziennie wzywana jest karetka pogotowia za pomocą połączenia z telecentrum. Zapotrzebowanie na takie usługi jest duże”

– powiedziała na antenie RK Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Władze województwa chcą – razem z Caritasem – zatrudniać także opiekunów, którzy pomogą osobom starszym w zrobieniu zakupów i w załatwianiu spraw urzędowych”

– czytamy na stronie internetowej Radia Kraków.

To piękna inicjatywa o bardzo dobrej nazwie.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte