Z Bielska-Białej będzie szybkie połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Spektakularny sukces liderki chadeków na Śląsku Cieszyńskim ocenzurowany?!

Zastępca Naczelnego

Marcin Horała/Monika Socha-Czyż/YT

 – Dzisiaj pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała ogłosił, że będą szybkie połączenia kolejowe z Bielska-Białej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. To kłamstwo lokalnego portalu bielsko.biala.pl, że pojawienie się posła Horały w naszym mieście jest jedynie efektem sprzeciwu bielskiego samorządu. Tak się składa, że w sprawie mojej petycji dotyczącej CPK z przewodniczącym Rady Miejskiej Bielska-Białej Januszem Okrzesikiem spotkał się 17 lutego, o godzinie 13:00 rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, mój mąż Paweł Czyż. W tym samym dniu odbyło się posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, gdzie nasza petycja była rozpatrywana. To skandal, aby portal bielsko.biala.pl bezkarnie cenzurował czy przeinaczał ważne informacje i ręcznie sterował tym, kogo inicjatywy są prezentowane, a kogo nie. Czasy „Kroniki Beskidzkiej” czy „Trybuny Ludu” jako organów prasowych PZPR dawno chyba skończyły? Pominięcie mnie oraz ZChR w opisanej sprawie stanowi naruszenie dóbr osobistych. Z autorem tekstów i wydawcą portalu spotkamy się w sądzie – mówi NGO przewodnicząca Okręgu Bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Monika Socha-Czyż.

6 lutego była radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji z listy PiS, Monika Socha-Czyż skierowała do władz samorządowych Bielska-Białej, Cieszyna oraz Żywca petycje w sprawie podjęcia działań przez te samorządy w sprawie pominięcia Śląska Cieszyńskiego w siatce szybkich połączeń kolejowych tego terenu z powstającym Centralnym Portem Kolejowym. Publiczna krytyka bierności lokalnych polityków, którą przeprowadziła działaczka ZChR na portalach społecznościowych, spowodowała ogłoszenie przez posła Marcina Horałę konsultacji społecznych w tej sprawie. Co szokujące, lokalny portal bielsko.biala.pl w swoich ocenzurował jakikolwiek wkład Moniki Sochy-Czyż i chadeków z ZChR w rozwiązanie tej sprawy, aby najwyraźniej niektórzy politycy PiS i samorządowcy z PO mogli odtrąbić sukces.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Szansą na rozwój Śląska Cieszyńskiego jest szybka bezpośrednia kolej transgraniczna łącząca Bielsko-Białą i Cieszyn z CPK!

Sukces liderki ZChR w byłym województwie bielskim ocenzurowany? Będą jednak konsultacje społeczne w sprawie połączeń kolejowych z CPK!

Monika Socha-Czyż

Dziś w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisana została umowa w sprawie utworzenia kolejowego połączenia transgranicznego z Katowic do Ostrawy. To tzw. szprycha nr 7, która docierać ma do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowa linia kolejowa ominie Bielsko-Białą i Cieszyn. Taki stan jest emanacją dalszej polityki marginalizowania byłego województwa bielskiego, na którą nie może być cichego przyzwolenia. Jako radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji składałam liczne interpelacje, w których domagałam się rewitalizacji tras kolejowych w województwie śląskim i domagałam się przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego z Bielska-Białej do Cieszyna. Tak, jak Platforma Obywatelska jest odpowiedzialna za zlikwidowanie bezpośredniego połączenia kolejowego między Bielskiem-Białą a Cieszynem, tak i najwyraźniej sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą prowadzić nadal do marginalizacji Bielska-Białej i Cieszyna zarówno w kwestii infrastruktury kolejowej jak i szans rozwojowych”

– pisała w opublikowanym przez nas 5 lutego tekście wspomniana wyżej Monika Socha-Czyż.

Paweł Czyż

To oczywiste, że sukces „ma wielu ojców”. Nic nie stało na przeszkodzie, aby sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda z Bielska-Białej miał widoczny i osobisty udział w dzisiejszym zagwarantowaniu naszemu miastu połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Dzisiejsza konferencja prasowa pełnomocnika rządu ds. CPK Marcina Horały i ponowne ocenzurowanie przez portal bielsko.biala.pl informacji o wkładzie Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w zapewnienie mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego połączenia z CPK, to żałosna próba przekonania, że samorząd lokalny czy Prawo i Sprawiedliwość coś w tej sprawie zrobiło. Prawda jest niestety brutalna. Tych połączeń z CPK, ani konsultacji nie miało być. Dzisiejsze informarcje to wyłącznie efekt naszych petycji oraz aktywności mojej małżonki.  Kradzież intelektualna tu nie popłaca. Zebrali się zatem dzisiaj na dworcu PKP Bielsko-Biała „ojcowie” sukcesu, bez „matki” sukcesu … i na konferencji prasowej – na wyprzódki – obnoszą się obcą inicjatywą i nakładem pracy przy aplauzie oraz manipulacji portalu stosującego cenzurę. Wstyd”

– mówi nam mąż inicjatorki, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i redaktor naczelny NGO, Paweł Czyż.

Dobra informacja dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego nie zmienia faktu, że jedni są aktywni i pracują dla lokalnej społeczności, a inni bezczelnie próbują za wszelką cenę przejąć efekty cudzej pracy. Są zatem tacy od wypinania piersi „po ordery” i tacy, którzy są inicjatorami społecznie oczekiwanych zmian!

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte