Przystanek w hołdzie pierwszym polskim więźniom KL Auschwitz

Zastępca Naczelnego

Fot. za tarnow.pl

W Tarnowie powstanie przystanek komunikacji miejskiej upamiętniający pierwszy transport, który wyjechał z tego miasta 14 czerwca 1940 roku do właśnie otwartego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – poinformowało Radio Kraków.

Będzie on wyposażony w plansze poświęcone tej tematyce.

Wybraliśmy przystanek przy ulicy Lwowskiej 6 nieprzypadkowo. Znajduje się idealnie na trasie przewozu i przemarszu więźniów między więzieniem a łaźnią. Dysponujemy 6 zdjęciami, które Niemcy zrobili w trakcie przemarszu. Pierwsza część planszy byłaby więc historyczna, a druga dotyczyłaby utrwalania pamięci. Ludzie, którzy zatrzymaliby się tutaj, a jest to bardzo uczęszczany przystanek, mogliby się dowiedzieć, że minęło już 80 lat od tamtych wydarzeń”

– powiedział krakowskiej rozgłośni prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem „Pamięć o Auschwitz-Birkenau” Ryszard Lis.

Będzie też informacja tekstowa na ten temat. Projekt realizacji przystanku został złożony już do tarnowskiego magistratu”

– czytamy na stronie RK.

Członkowie Towarzystwa chcą uroczyście otworzyć przystanek przed zaplanowanymi na czerwiec tego roku obchodami 80. rocznicy pierwszego transportu, w którym znalazło się 728 mężczyzn, w zdecydowanej większości polskich więźniów politycznych. Pobyt w obozie i II wojnę światową przeżyło około 200 z nich.

Pierwszymi osadzonymi w KL Auschwitz byli niemieccy kryminaliści z Sachsenhausen, których 30 skierowano tam w maju 1940 roku, aby pełnili rolę więźniów funkcyjnych.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte