Odkryty kawałek sławnego obrazu

Zastępca Naczelnego

Rodzina z Wielkopolski odkryła, że na ścianie w ich domu wisi fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej – poinformowało Radio Kraków.

Zorientowali się, że mają u siebie fragment tego monumentalnego dzieła namalowanego przez kilku artystów pod kierunkiem Jana Styki zupełnie przypadkowo: ich znajomy wędrował wirtualnie po Tarnowie i zobaczył na Google Maps znajdujący się na ścianie przy ulicy Wałowej w Tarnowie mural z fragmentem Panoramy. Wtedy przypomniał sobie, że taki sam obraz wisi u jego znajomych.

Rodzina skontaktowała się już z Muzeum Okręgowym w Tarnowie i wyraziła chęć sprzedaży obrazu.

Na oko rzecz biorąc, na podstawie zdjęć, które mi przysłano, jest raczej pewne, że to autentyczny obraz. To jest pełnopostaciowy fragment, który ma 2,20 metra wysokości. To jest huzar na koniu. On jest wycięty, to taki skadrowany fragment”

– powiedział krakowskiej rozgłośni dyrektor Muzeum Andrzej Szpunar.

Jest to 41. zlokalizowany element Panoramy Siedmiogrodzkiej. Nie został jeszcze wyceniony, ale ostatni zakupiony przez MO w Tarnowie fragment (posiada ich już 22) kosztował około 60 tysięcy złotych.

Powstała w 1897 roku Panorama Siedmiogrodzka przedstawia zdobycie Sybinu 11 marca 1849 roku przez powstańców węgierskich pod dowództwem generała Józefa Bema.

Być może jeszcze w tym roku będzie można obejrzeć w Tarnowie wirtualnie całą Panoramę Siedmiogrodzką, a nawet wejść w sam środek bitwy pod Sybinem.

– Tarnowskie Muzeum Okręgowe złożyło 2 projekty do ministerstwa o dofinansowanie stworzenia wirtualnego obrazu Panoramy. Taka muzealna nowość pozwoli nam być częścią tego obrazu”

– dodał dyrektor Szpunar w rozmowie z Radiem Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte