Życie obywatelskie zaczyna się w dzielnicach

Zastępca Naczelnego

Samorządność i demokracja rodzą się na samym dole, czyli w dzielnicach. Aktywna działalność w ich radach i innych strukturach powinna być obowiązkową praktyką dla każdego, kto chce później prowadzić działalność polityczną.

Właśnie w tym celu powołano w Krakowie Zespół Zadaniowy ds. Forum Przyszłości Dzielnic, który ma w ciągu dwóch lat opracować raport wyznaczający nowe role, funkcje i zadania tym jednostek pomocniczych miejskiego samorządu – poinformował portal KrKNews.

Takie gremium istniało już w poprzedniej kadencji Rady Miasta Krakowa, a teraz ma energicznie wznowić pracę.

Przewodniczący RMK doktor Dominik Jaśkowiec, który stanie na czele Forum Przyszłości Dzielnic zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by określić kierunki pracy reaktywowanego Zespołu.

Pierwsze posiedzenie odbędzie się najprawdopodobniej w marcu i wtedy ustalimy, nad czym będziemy pracować. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba będzie określić słabe i mocne strony dzielnic, potem przyjdzie czas na propozycje zmian”

– powiedział portalowi.

Według niego w dzielnicach drzemie niewykorzystany potencjał. Nowy zespół zadaniowy będzie mógł zaproponować drobne zmiany, które uda się wprowadzić szybko, ale też mogą się pojawić pomysły zmian ustawowych, którymi musiałby się zająć Sejm. Dyskusja może też dotyczyć zmiany liczby dzielnic czy ich granic”

– czytamy na stronie https://krknews.pl/

Forum będzie liczyć 22 członków, w tym pięciu radnych miejskich, dziewięciu przedstawicieli przewodniczących dzielnic i ich zastępców, czterech urzędników oraz czterech przedstawicieli aktywistów, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych. Na te ostatnie miejsca ogłoszono właśnie nabór chętnych. Jeżeli – co jest wielce prawdopodobne i dobrze świadczy o obywatelskiej aktywności krakowian – zgłoszeń będzie więcej, zostanie zorganizowane spotkanie, na którym kandydaci sami wybiorą spośród siebie tę czwórkę.

Bardzo podoba mi się taka inicjatywa. Sądzę, że będzie ona wykorzystana także w wielu innych polskich miastach.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte