Niepodległościowy album

Zastępca Naczelnego

Fot. za MUW

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Małopolski Urząd Wojewódzki wydał we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie album „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” – poinformowała „Gazeta Krakowska”.

Chcieliśmy udokumentować i ocalić od zapomnienia te miejsca, które są związane ze wspominaniem roku 1918 przez naszych przodków”

– powiedział gazecie wojewoda Piotr Ćwik, który był inicjatorem uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości w takiej trwałej formie.

Dyrektor oddziału IPN w Krakowie doktor habilitowany Filip Musiał stwierdził w rozmowie z „GK”, że w albumie zostały uwidocznione „trwałe upamiętnienia, a więc remonty grobów legionowych i nowe inicjatywy, które zostały sfinansowane lub były współfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej: popiersia, pomniki, tablice”.

Przez ten album chcemy zainspirować władze i lokalne społeczności do upamiętniania tradycji niepodległościowej również dziś”

– dodał.

Oryginalnym pomysłem twórców „(Mało)polskiego Szlaku Pamięci o Roku 1918” było pozostawienie na jego końcu kilku pustych kartek, na których każdy może wkleić swoje zdjęcia dokumentujące zeszłoroczne obchody stulecia odzyskania niepodległości i miejsca, które są związane z Ojczyzną.

Album wydano w nakładzie tysiąca egzemplarzy, trafi głównie do samorządów i organizacji pozarządowych. Planowane jest zamieszczenie publikacji w wersji elektronicznej na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie”

– czytamy w „Gazecie Krakowskiej”.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte