To już ostatnie prognozy przed wyborami. PiS wygrywa zdecydowanie! Dla kogo miejsce w Sejmie?

Zastępca Naczelnego

Fot. za YT

Kantar i IBRIS opublikowały ostatnie prognozy wyborcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. W obu sondażach wygrywa Prawo i Sprawiedliwość z ponad 40-procentowym poparciem. W niedzielę najlepsza weryfikacja wszystkich sondaży, czyli wybory parlamentarne, w których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję – informuje portal Niezależna.pl.

Kantar: Pięć partii w Sejmie

 

Prognozę wyniku wyborów do Sejmu 2019 r. przygotowaliśmy w oparciu o wyniki badań zrealizowanych w ciągu dwóch tygodni przed wyborami. Braliśmy pod uwagę pewność głosowania i staraliśmy się przewidzieć, co zrobią, jak zagłosują osoby niezdecydowane. Uwzględniliśmy cechy społeczno-demograficzne respondentów, a także analizę trendów i wiedzę ekspercką”

– podkreśla Kantar.

Według tej prognozy, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 47,2-procentowe poparcie. Koalicja Obywatelska jest na miejscu drugim z poparciem 26,1 procent. Na trzecim miejscu Lewica z wynikiem 12,6 procent. Powyżej progu znalazłyby się jeszcze PSL – 8,2 procent i Konfederacja – 5,6 procent.

Jak zaznaczono, przedstawione prognozy wyników poparcia dla każdej z partii mogą różnić się od wyniku głosowania, bo część wyborców będzie podejmować decyzje w ostatnich chwilach, a niektórzy dopiero w lokalu wyborczym.

Część głosujących zmieni swoje preferencje w ostatniej chwili, podczas trwania ciszy wyborczej. Wiele zależeć będzie także od poziomu mobilizacji poszczególnych elektoratów”

– czytamy.

IBRIS: Wygrywa PiS, Sejm bez Konfederacji

 

42 procent wyborców chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość, a 22,3 proc. na Koalicję Obywatelską”

– wynika z sondażu IBRIS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Wyniki badania opinii publicznej opublikowało RMF FM na swoich stronach internetowych.

Sondaż wskazał, że poza PiS i KO w Sejmie znalazłyby się jeszcze dwa ugrupowania. Na trzecim miejscu z 14-procentowym poparciem miałaby się uplasować „Lewica”. W porównaniu z poprzednimi badaniami Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej odnotował wzrost poparcia o 1,4 punktów procentowych.

Do Sejmu weszłaby również Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15) z poparciem 5,9 – to wynik lepszy o 0,3 punkta procentowego od poprzedniego.

Konfederacja, która uzyskała w badaniu poparcie 4,7 procent, nie zdołałby się dostać do Sejmu. W badaniu IBRIS 10,7 proc. wyborców przyznało, że nie wie jeszcze, na kogo głosować.

IBRIS zapytał respondentów o planowany udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych. 58,3 procent badanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”. 27,7 proc. zapowiedziało, że zdecydowanie nie pójdzie do urn, a 12,3 proc. – że raczej nie weźmie udziału w głosowaniu. Niezdecydowani stanowili 1,7 badanych.

Źródło: Niezależna.pl

Komentarze są zamknięte