Rotmistrz/pułkownik Pilecki uhonorowany przez europarlament

Zastępca Naczelnego

Fot. za fotyga.pl

535 głosami za przy 66 przeciw i 52 wstrzymujących się Parlament Europejski ustanowił – z inicjatywy posłanki Prawa i Sprawiedliwości Anny Fotygi – 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na pamiątkę egzekucji w tym dniu w 1948 roku rotmistrza Witolda Pileckiego – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Parlament zaapelował, aby państwa członkowskie w programach i podręcznikach szkolnych pokazywały konsekwencje reżimów totalitarnych. Elementem edukacji ma być też Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, aby dać przyszłym pokoleniom <jasny przykład prawidłowej postawy, jaką należy przyjąć w obliczu zagrożenia totalitarnym zniewoleniem>”

– czytamy w gazecie.

Pomysł Fotygi wsparł w imieniu Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski.

Może to jaskółka, że przy polskich interesach będzie możliwość wspólnego działania”

– skomentował szef delegacji PO-PSL w europarlamencie Andrzej Halicki.

W dokumencie zapisano, że doświadczenie totalitaryzmów powinno uwrażliwić Europejczyków na zagrożenia dla demokracji pojawiające się współcześnie. Potępiono też w nim ekstremistyczne i ksenofobiczne organizacje oraz siły polityczne w Europie za fałszowanie faktów historycznych, a także za stosowanie symboliki i retoryki propagandy totalitarnej, w tym rasizmu, antysemityzmu oraz nienawiści wobec mniejszości seksualnych i innych mniejszości.

Parlament wzywa też państwa członkowskie do przeciwstawienia się takim organizacjom oraz do przeciwdziałania mowie nienawiści i przemocy w przestrzeni publicznej i w internecie, a w szczególności do potępienia i zwalczania wszelkich form negowania Holokaustu. Ponadto protestuje przeciw fałszowaniu przez Rosję faktów historycznych i tuszowaniu zbrodni popełnionych przez totalitarny reżim Związku Radzieckiego. Europosłowie uznali to za <niebezpieczny element wojny informacyjnej prowadzonej przez Rosję przeciwko demokratycznej Europie>”

– napisała „Rzeczpospolita”.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte