Jak ochronić murale przed wandalami?

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/artottawa.ca

Krakowscy radni zobowiązali prezydenta miasta profesora Jacka Majchrowskiego do podjęcia wszelkich możliwych działań, które pozwolą chronić miejskie murale przed aktami wandalizmu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jako nową sztukę, która coraz bardziej wpisuje się w koloryt podwawelskiego grodu i stale rozwija określiła je pomysłodawczymi uchwały radna Alicja Szczepańska z klubu Kraków dla Mieszkańców.

W projekcie uchwały przywołany został przykład muralu przy ul. Wielickiej, autorstwa krakowskiego artysty Tomasza Wełny, który przedstawia kilkadziesiąt osób – krakowian i krakowianek stale podróżujących komunikacją miejską. Malowidło powstało w 2015 r. a zostało zniszczone przez wandala wiosną tego roku. Artysta je odnowił. Innym przykładem bezmyślnego działania było zniszczenie w 2014 r. muralu zdobiącego ścianę przychodni przy ul. Pachońskiego, który powstałby przykryć znajdujące się tam wcześniej szpecące malunki”

– czytamy w depeszy PAP.

Zdaniem Szczepańskiej murale można zabezpieczyć przed dewastacją stosując środki chemiczne.

Rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że prezydent pozytywnie opiniuje pomysł zabezpieczania wartościowych krakowskich murali, ale poczyniła ważne zastrzeżenie:

Miasto ma jednak wpływ tylko na te, które powstały w miejscach należących do gminy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że mural z założenia jest dziełem czasowym i naturalne jest, że później tą samą powierzchnię przekazuje się kolejnym artystom, którzy chcą realizować swoje projekty”.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte