W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim urodziła się dziewczynka po 56 dniach od śmierci mózgu matki – poinformowała Polska Agencja Prasowa
Dwudziestokilkuletnia krakowianka trafiła na oddział intensywnej terapii po udarze mózgu, w wyniku którego nastąpiła jego śmierć.
Kobieta była wówczas w 20. tygodniu ciąży. Ojciec dziecka i rodzina chcieli, aby przyszło ono na świat. Od ok. 20 do 27 tygodnia (ok. 50-60 dni) ciąży kobieta była w stanie wegetatywnym”
– czytamy w depeszy PAP.
– Była sztucznie żywiona, wentylowana i dializowana – powiedział PAP kierownik Oddziału Położnictwa i Perinatologii Szpitala profesor Hubert Huras.
Ciąża została rozwiązana w 27. tygodniu przez cesarskie cięcie. Nowo narodzona dziewczynka ważyła ponad 1200 gramów. W dniu wypisu jej waga przekroczyła 3 kilogramy.
Dziewczynka została wypisana w stanie, w którym może samodzielnie funkcjonować w domu i przechodzi proces rehabilitacji typowy dla dzieci urodzonych w 27. tygodniu ciąży”
– wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik Oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach.
Podtrzymywanie ciąży w przypadku śmierci mózgu matki jest bardzo rzadkie. W Polsce, według informacji PAP, było kilka zaledwie takich przypadków.
Małe jest doświadczenie w prowadzeniu dzieci, które rozwijają się w kompletnie innych warunkach w okresie życia wewnątrzmacicznego, kiedy matka znajduje się w stanie agonalnym”
– dodał prof. Lauterbach.
W przypadku krakowskim płód był dokładnie monitorowany i regularnie badany ultrasonograficznie – z badań wynikało że dziecko rośnie, co oznaczało że dostawy substancji odżywczych i tlenu przez łożysko były dobre. W przypadku takiej ciąży jednak – o czym mówią specjaliści – nie ma bodźców wynikających z aktywności matki (ruszanie się), które stymulują dziecko do rozwoju. O podobnym przypadku informowały niedawno media – chodzi o dziewczynkę, która w czeskim Brnie przyszła na świat po 117 dniach od śmierci matki, której mózg przestał pracować wyniku udaru, w 15 tygodniu ciąży”
– napisała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju