Czas na patriotyczne symbole. Pomnik Narutowicza powróci do Bielska-Białej?

Zastępca Naczelnego

W niedziele w Warszawie runął monument komunistycznego generała, agenta NKWD Zygmunta Berlinga. W akcję społecznej dekomunizacji przestrzeni publicznej zaangażowany jest od lat były poseł i lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni Adam Słomka, który za sprawę obalenia obelisku zdrajcy ma postawione zarzuty. – Obce monumenty muszą zniknąć. Do dziś mamy na naszym terytorium mamy o dziwo jeszcze tzw. wieże Bismarcka! Berling został zdmuchnięty z cokołu, a w Bielsku-Białej jesteśmy zaangażowani w inicjatywę odbudowy przedwojennego pomnika Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza – mówi NGO Adam Słomka.

We wczorajszym materiale „Gazeta Wyborcza” tak opisuje inicjatywę z Bielska-Białej:

Bielski Komitet Budowy Pomnika Pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza powstał w 1927 roku. Patronat nad pomysłem objęły najważniejsze osoby w państwie: premier Józef Piłsudski, wicepremier Kazimierz Bartel oraz prezydent Ignacy Mościcki. Spośród kilku możliwych lokalizacji wybrano plac Blichowy (dzisiaj to plac Mickiewicza). Autorem pomnika był Jan Raszka, rzeźbiarz pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego.

Monument odsłonięto 28 października 1928 roku, w uroczystości brał udział m.in. wojewoda śląski Michał Grażyński. Był to jedyny pomnik zamordowanego prezydenta w międzywojennej Polsce. W 1939 roku, po zajęciu miasta przez niemiecką armię, pomnik został zburzony. 

(…) Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego, którego liderką jest była działaczka PiS Monika Socha-Czyż zwróciło się do władz miasta o odbudowę pomnika. Jej zdaniem pomnik zamordowanego prezydenta mógłby stanąć np. na placu Chrobrego. Działacze Towarzystwa Patriotycznego rozpoczęli nawet internetową zbiórkę na ten cel, ale na razie udało im się zebrać trochę ponad 20 zł spośród zaplanowanych 10 tys. zł. (…) Czy jest więc szansa, że pomnik Narutowicza wróci do miasta? – Żadne decyzje w tej sprawie na razie nie zapadły – mówi Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bielska-Białej.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy pomnik Gabriela Narutowicza ponownie stanie w Bielsku-Białej?

Odbudujmy pomnik Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza w Bielsku – Białej!

 

Przedstawicielka Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego widzi sytuację inaczej:

Materiał gazety Adama Michnika wprowadza w błąd. Inicjatywę zgłosiłam 13 sierpnia 2018 roku. Niedawno wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak pisemnie zadeklarował, że znajdzie się lokalizacja dla ponownego posadowanienia monumentu Prezydenta II RP Gabierala Narutowicza. Obecne władze miasta budują „pomniki kreskówek” i w budżecie na 2019 rok – wbrew zaleceniu Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Bielska-Białej poprzedniej kadencji – na odbudowę przedwojennego symbolu nie zabezpieczyły ani jednej złotówki. To kłamstwo, ze decyzja o odbudowie nie zapadła. Podjęło ją Towarzystwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego i powołaliśmy Komitet, który zajmuje się odbudową, na czele którego stoi były poseł I,II,III kadencji z KPN Adam Słomka. Pochodzi on z Cieszyna, w którym z inicjatywy KPN odbudowano przedwojenny pomnik tzw. „cieszyńską nike”. Jej aurorem był – podobnie do przedwojennego pomnika Narutowicza z Bielska – Jan Raszka. Wyborcza kpi z internetowej zbiórki. Tymczasem to dopiero początek. Poardzimy sobie”

– mówi NGO Monika Socha-Czyż.

Ciekawe stanowisko przedstawia NGO wspomniany Adam Słomka:

Wykończyliśmy sporo totalitarnych monumentów zbrodniczej Armii Czerwonej w całej Polsce. W niedzielę upadł obelisk Berlinga w Warszawie. Tymczasem chodzi o świadomą politykę historyczną. Na miejscu jednego z takich obiektów w warszawskim Parku Skaryszewskim chcieliśmy wystawienia tzw. „Pomnika Braci”,  tj. gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza i gen. Józef Bułak-Bałachowicz. Jeden zginął z rąk Niemców w 1940 roku, a drugi z rąk agentów radzieckich w 1923. W tej sprawie składał interpelację poseł Kukiz’15 prof. Józef Brunkus, ale wicepremier Piotr Gliński „umył ręce” i odesłał nas do samorządu lokalnego w Warszawie. Tam jednak, tak długo jak rządzi Platforma, nie będzie woli aby upamiętnić w/w generałow. W Bielsku-Białej wspieramy gorąco odbudowę przedwojennego pomnika Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza”

– skomentował NGO Adam Słomka.

 

Piotr Galicki

 

 

Komentarze są zamknięte