Pszczoły w służbie medycyny

Zastępca Naczelnego

Fot. za Wikipedia.pl

Specjalizujący się w psychiatrii Szpital Kliniczny im. doktora Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie ogłosił, że będzie prowadził uloterapię – poinformowało Radio Kraków.

Na terenie parku, który otacza placówkę powstanie wkrótce specjalny domek, w którym zamieszkają cztery pszczele rodziny.

Terapia polega na wdychaniu powietrza, które dostaje się do wnętrza domku przez mikroskopijne otwory. Powietrze ulowe jest całkowicie antysepetyczne – bez bakterii wirusów czy grzybów. Znajduje się w nim za to wiele substancji lotnych pochodzących z propolisu, miodu, pyłku pszczelego i wosku. Uloterapia ma pozytywny wpływ między innymi na układ nerwowy. Wskazania do tego rodzaju terapii to między innymi zaburzenia snu czy syndrom nieustępującego zmęczenia”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Ule to kolejna z form zooterapii wykorzystywanych w tym szpitalu. Wcześniej jego władze zdecydowały się na prowadzenie felinoterapii polegającej na opiekowaniu się przez pacjentów kotami.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte