Pomnik ten sam, ale nie taki sam

Zastępca Naczelnego

Usunięty monument AL, fot. za strajk.eu

30 czerwca pisałem, że na mocy ustawy dekomunizacyjnej, decyzją wojewody małopolskiego na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, usunięto pomnik Armii Ludowej stojący w lesie między Libiążem a Chrzanowem, co nie spodobało się mieszkańcom tej pierwszej miejscowości.

W ostatnich dniach zapadła decyzja o postawieniu nowego obelisku upamiętniającego poległych w walce z Niemcami w maju 1944 roku 9 żołnierzy AL – poinformowało Radio Kraków.

Zostanie wykonany z miejscowego dolomitu i stanie w tym samym miejscu, które należy do Lasów Państwowych. Zamontowana będzie na nim tabliczka z napisem zgodnym z ustawą, której treść zaopiniują libiąscy radni.

Jesteśmy po wstępnych rozmowach z nadleśnictwem, które wyraziło zgodę na ustawienie nowego pomnika. Uchwała w tej sprawie trafi na najbliższą sesję rady miejskiej”

– powiedział krakowskiej rozgłośni burmistrz Libiąża Jacek Latko.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte