Krzyż Wolności i Solidarności dla Pyjasa

Zastępca Naczelnego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności Stanisława Pyjasa, którego tragiczna śmierć w nocy z 6 na 7 maja 1977 roku zaowocowała powstaniem Studenckiego Komitetu Solidarności – jednej z pierwszych struktur opozycji demokratycznej w Polsce.

Studenta filologii polskiej i filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz współpracownika Komitetu Obrony Robotników zamordowano najprawdopodobniej na zlecenie peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa, chociaż kilkakrotnie wznawiany po 1989 roku i prowadzony przez pion prokuratorski Instytutu Pamięci Narodowej proces w tej sprawie nie doprowadził do ustalenia szczegółowych okoliczności jego śmierci, ani wykrycia jej sprawców.

Odznaczenie odebrała z rąk prezesa IPN doktora Jarosława Szarka siostra Stanisława Pyjasa Alicja Przybysz.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte