Grecja żąda ponad 300 miliardów euro od Niemiec

Zastępca Naczelnego

Fot. za abc.es

Rząd Grecji poinformował, że zwrócił się do władz Niemiec o rozpoczęcie rozmów dotyczących reparacji za zniszczenia, jakich w trakcie I i II wojny światowej dokonano na terenach jego kraju – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jak podał resort spraw zagranicznych Grecji, jej ambasador w Berlinie przekazał już oficjalne pismo w tej sprawie. Wcześniej grecka komisja parlamentarna oceniła, że wysokość reparacji to minimum 292 mld euro jeśli chodzi o II wojnę światową oraz 9,2 mld za I wojnę światową”

– czytamy w depeszy PAP.

Roszczenia obejmują odszkodowania dla rodzin osób, które zostały zamordowane przez nazistów w trakcie wojny oraz spłatę przymusowej pożyczki, której Grecja w 1942 roku udzieliła niemieckiemu okupantowi.

W kwietniu grecki parlament przegłosował zażądanie reparacji.

Niemcy uważają, że sprawa jest już zamknięta. Powołują się na porozumienie z 1960 roku, kiedy to władze RFN wypłaciły Grecji 115 milionów marek zachodnioniemieckich tytułem zadośćuczynienia. Zawarto w nim klauzulę, że wszelkie roszczenia uznaje się za załatwione”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Czy Polska podąży śladem Grecji?

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte