Bóg nie wodzi na pokuszenie

Zastępca Naczelnego

Foto za PCh2.pl

Papież Franciszek po raz kolejny wspomniał o potrzebie zmiany kilku słów w tłumaczeniu z języka greckiego na inne modlitwy „Ojcze nasz”, ponieważ Bóg nie wodzi nikogo na pokuszenie – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

– Ojciec nie zastawia pułapek na swoje dzieci – tak tłumaczył swoje przekonanie o konieczności zmiany słów „nie wódź nas na pokuszenie” na „nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie” w czasie ostatniej audiencji generalnej (cytaty za PAP).

Uzasadniając tę zmianę Franciszek tłumaczył tysiącom wiernych, że są trudności z dokładnym przekładem oryginalnego greckiego wyrażenia, a wszystkie współczesne tłumaczenia są „nieco kulawe”. Podkreślił, że bez względu na to, jak rozumie się ów tekst, należy wykluczyć to, aby to Bóg był „protagonistą pokus stających na drodze człowieka”.

To tak, jakby Bóg czaił się, by zastawić na swoje dzieci pułapki i sidła. Taka interpretacja sprzeczna jest przede wszystkim z samym tekstem i daleka od obrazu Boga, jaki objawił nam Jezus. Chrześcijanie nie mają do czynienia z Bogiem zazdrosnym, konkurującym z człowiekiem albo bawiącym się nim, by poddać go próbie. To są obrazy wielu bożków pogańskich”

– dodał.

Przywołał też słowa z Listu Świętego Jakuba Apostoła: „Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi”.

Kuszony był natomiast Jezus przez szatana.

Obecny był tam szatan. Wiele osób mówi: po co mówić o diable? Przecież to coś dawnego. Diabeł nie istnieje. Ale popatrzcie, czego nas uczy Ewangelia: Jezus starł się z diabłem, był kuszony przez szatana”

– powiedział w katechezie.

Już wcześniej Episkopaty Francji, Belgii i Włoch dokonały proponowanych przez papieża Franciszka zmian. Włosi zaproponowali słowa: „nie opuszczaj nas w pokusie” (non abbandonarci alla tentazione).

Konferencja Episkopatu Polski nie zamierza jeszcze niczego zmieniać.

Na razie czekamy, czy będzie jakaś odgórna decyzja Stolicy Apostolskiej lub Kongregacji, czy będą jakieś wytyczne. Bezpośrednio się tą kwestią nie zajmujemy”

– powiedział ponad rok temu Katolickiej Agencji Informacyjnej przewodniczący Komisji KEP do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów biskup Adam Bałabuch.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte