„Kocham Babią Górę – nie śmiecę”

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne

Akcję edukacyjną pod takim hasłem organizują w długi weekend majowy przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Będą informowali turystów, m.in. powiedzą o problemie zaśmiecania Babiej Góry i pozostawianiu na niej fekaliów, a także jak należy zachować się na szlakach górskich oraz jak dbać o czystość w parkach narodowych i na terenach podlegających ochronie. Chcemy się przyczynić do zmiany świadomości ekologicznej turystów. Tak proste zachowania, jak zabranie ze sobą papierka, pustej butelki plastikowej lub puszki przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i sprawia, że Babia Góra pozostaje piękna”

– powiedział w rozmowie z PAP Maciej Mażul z BPN.

Od 1 do 5 maja na szlakach i przy wejściach do Parku jego pracownicy będą informowali o akcji i wręczali turystom nalepki z hasłem „Nie śmiecę”. W pierwszym dniu wspomoże ich Ewa Wachowicz, którą będzie można spotkać na przełęczy Krowiarki, a codziennie członkowie Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Poinformują o możliwych zagrożeniach w górach i jak bezpiecznie spędzić w nich czas. Będą apelowali m.in., aby nie rzucać kamieni ze szczytu. To jest nagminne, szczególnie wśród młodzieży, i bardzo niebezpieczne”

– dodał Mażul.

Podczas akcji promowane będą również zasady idei etyki outdoorowej „Leave No Trace – Nie Pozostawiaj Śladu”.

– Mówią one, jak korzystać z zasobów oraz dobrodziejstw przyrody, by eliminować bądź minimalizować wszelkie szkody spowodowane naszą działalnością – wyjaśnił Maciej Mażul.

Główne przesłania to: zaplanuj zanim wyruszysz, zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach, zabierz swoje śmieci, zostaw wszystko w takim stanie, w jakim zastałeś, uważaj z ogniem, zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt, a także pamiętaj, że nie jesteś sam na szlaku”

– czytamy w depeszy PAP.

Pozostawianie śmieci i nieczystości jest sporym problemem w wielu polskich parkach narodowych. Dobrze więc, że coraz częściej odbywają się takie akcje jak opisana powyżej lub „Czyste Tatry”, w której masowo biorą udział wolontariusze. Lepiej byłoby jednak, gdyby nie było potrzeby ich organizowania.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje okolice Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery”

– przypomniała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte