Pożegnanie dr Ryszarda Kowalczyka [wspomnienie]

Niezależna Gazeta Obywatelska

W dniu 24 października 2017 r. na cmentarzu w Opolu i w asyście wojskowej odbyła się uroczystość pożegnania dr Ryszarda Kowalczyka. Wielkiego opolskiego opozycjonistę odznaczonego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krzyżem Internowanych i Więźniów Politycznych przez Fundację Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL we Wrocławiu.

W 1971 roku wraz  bratem Jerzym w spektakularny sposób zaprotestowali przeciw uhonorowaniu zbrodniarzy z Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Tych którzy mordowali w 1970 roku naszych rodaków z Wybrzeża. Kowalczykowie uratowali nasz honor.  Wysadzili aulę w WSP gdzie miało odbyć się to niegodziwe i kompromitujące wydarzenie.

 

Jak trzeba nienawidzić własnego narodu by mordować go we własnym domu i na ulicach wielu miast. Jak trzeba nienawidzić  własnej Ojczyzny by kolaborować z odwiecznym wrogiem i wykonywać zlecone zadania przez Moskwę. Za to odpowiedzialność ponoszą funkcjonariusze z komunistycznej formacji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej która była dla wielu patriotów organizacją przestępczą i zbrodniczą powołaną w Moskwie  działającą na szkodę narodu polskiego. To nie Kowalczykowie byli terrorystami lecz ten komunistyczny reżim który gnębił obywateli od 1944 roku. „Przyszedł czas, żeby powiedzieć prawdę. Nie będziemy mogli budować przyszłości, jeżeli nie znamy przeszłości…” (Anna Walentynowicz). Kowalczykowie kochali Ojczyznę i brali nas w obronę.

 

Za czyn w którym nikt nie zginął komunistyczni prokuratorzy żądali dla obu braci kary śmierci. W pokazowym procesie jeden dostał karę śmierci drugi 25 lat uwięzienia. To wobec wielkiego sprzeciwu Polaków  komunistyczni sędziowie nadzwyczajnej kasty  musieli odpuścić.

Udało nam się  braci uratować, choć odbyli wieloletnią katorgę w komunistycznych więzieniach.

 

CHWAŁA BOHATEROM ,CHWAŁA BOHATEROM! tak żegnała dr Ryszarda Kowalczyka  delegacja Stowarzyszenia Solidarności Walczącej z Warszawy w składzie: Bogusław Porowski, Włodzimierz Jacek Sarnecki, Bolesław Guzowski, Krzysztof Koziestański, Robert Zając. Obecny był także wnuk Anny Walentynowicz Piotr Walentynowicz. W imieniu Prezydenta RP, Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP pożegnał dr Ryszarda Kowalczyka słowami:

 

Człowiek, który w swoim życiu pokazał wielki heroizm i odwagę w czasach kiedy było to bardzo trudne. W ten czynny sposób bracia zaprotestowali przeciw odznaczaniu tych, którzy byli odpowiedzialni za masakrę robotników w 1970 r.”

 

W ostatniej drodze Ryszardowi Kowalczykowi towarzyszyła najbliższa rodzina żona Bogusława z córką Ewą oraz brat Jerzy, przyjaciele, mieszkańcy Opola oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych: Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP; przedstawiciel Premiera Rządu RP Beaty Szydło, Wojciech Fałkowski, podsekretarz  Ministerstwa Obrony Narodowej; Wojewoda Opolski Adrian Czubak posłowie Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czachora i Antoni Duda. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Sławomir Cenckiewicz. Andrzej Kołodziej były przewodniczący strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Samorząd miasta Opola reprezentowali wiceprezydenci: Mirosław Pietrucha i Marcin Rol. Liczne delegacje  z pocztami sztandarowymi. Ryszard Kowalczyk pośmiertnie został odznaczony przez ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza złotym medalem za zasługi dla obronności kraju.

 

Pożegnaliśmy osobę skromną, wielkiego patriotę, kochającego Polskę.

Na wielu wiązankach kwiatów były przypięte szarfy z napisem: ŻEGNAJ PRZYJACIELU.

Bogusław Bardon

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze są zamknięte