Pretekst dla zawieszenia przez TVP red. Michała Rachonia upada?

Zastępca Naczelnego3

Michał Rachoń, fot. YT

Trwa akcja #MuremZaRachoniem. Właśnie pojawił się apel Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o przywrócenie do pracy red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela. Centrum słusznie zauważyło, że „animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem”.

– Oceniajmy równą miarą! Skoro Adam „Nargal” Darski mógł podrzeć Biblię w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego  … to w animacji Barbary Pieli mogą pojawić się ostre oceny – mówi NGO znany polityk niepodległościowy Adam Słomka.

Wspomniani wyżej dziennikarze zostali zawieszeni w swoich obowiązkach 10 stycznia po wyemitowaniu w TVP Info programu „Minęła 20” w karykaturalny sposób przedstawiający Jerzego Owsiaka i Hannę Gronkiewicz-Waltz. Autorka materiału, Barbara Piela, wykorzystała postaci Owsiaka i Gronkiewicz-Waltz do pokazania dokąd ma jej zdaniem trafiać większość pieniędzy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„Autorzy animacji sugerują, że środki pieniężne zebrane podczas WOŚP przekazywane są politykom. Na jednym z banknotów widocznych na ekranie umieszczona została gwiazda Dawida. Dlatego poważne wątpliwości w tej sprawie budzi możliwy antysemicki wydźwięk animacji. Niepokojące jest również podnoszenie niepopartego żadnymi dowodami zarzutu defraudowania pieniędzy zebranych podczas jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych, w którą zaangażowana jest co roku ogromna liczba ludzi. Opublikowanie wskazanej animacji w mediach publicznych może niestety budować przekaz przyzwolenia na obecność mowy nienawiści w dyskursie publicznym”

– napisał  do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego Adam Bodnar.

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał swego czasu w mocy wyrok sądu niższej instancji, uniewinniający Adama „Nergala” Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. W 2007 roku, podczas koncertu w Gdyni, lider blackmetalowej grupy Behemoth podarł Biblię. Kartki podartej księgi „Nergal” rozrzucił wśród publiczności mówiąc m.in.: „Żryjcie to g***o!”. Nazwał też Biblię „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki – „największą zbrodniczą sektą”. Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Sędzia Dagmara Daraszkiewicz uznała, że to był „przekaz artystyczny”. Kasację w tej sprawie złożoną przez prokuraturę odrzucił też Sąd Najwyższy. Zatem nie widzę tu równowagi. „Plastusie” Barbary Pieli były tylko pretekstem dla zawieszenia red. Michała Rachonia. Zatem rację ma SDP apelując o przywrócenie do pracy Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela. Sam się zastanawiam też czy RPO Adam Bodnar powinien występować w sprawie tej animacji do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego – mając szeroką wykładnię tego, gdzie jest granica „przekazu i wolności artystycznej”, jaką przedstawił Sąd Najwyższy np. w sprawie Darskiego. Trzeba oddzielić narrację od faktów. Faktem jest zatem, że redaktor Rachoń jest niewygodny dla wielu środowisk, a animacja Barbary Pieli jest jedynie pretekstem dla jego „uciszenia”

– komentuje NGO lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka.

 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Po #MuremZaAndruszkiewiczem czas na #MuremZaRachoniem!

 

W apelu Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich czytamy dalej:

Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa. Redaktor Michał Rachoń jest dziennikarzem i publicystą od 2012 roku, publikuje m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”. W 2016 został laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP za przeprowadzenie w grudniu 2014 r. relacji na żywo w TV Republika ze złożenia zeznań przed sądem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będącego świadkiem w tzw. aferze marszałkowej z uzasadnieniem „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne media informacyjne zawiodły”.

 

Co zrobi prezes TVP Jacek Kurski z zawieszeniem red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela? To się niedługo okaże. Tymczasem … #MuremZaRachoniem!

 

Paweł Czyż

REDAKTOR NACZELNY NGO

 

 1. | ID: e03a8552 | #1

  Himalaje hipokrysji MGO Uwaga blokada komentarzy!napisalem 2 i piszą komentarzy 0

  1. Zastępca Naczelnego
   | ID: 25dfde6b | #2

   Komentarze są moderowane aby chronić portal przed atakiem i spamem. Prosimy o cierpliwość!

 2. Annnaaa
  | ID: 1ab82e1d | #3

  Nie zauważyłam tej blokady komentarzy. Moje komentarze są blokowane na wp. Rachoń to bardzo dobry dziennikarz. Słuchałam go w tv Republika, potem w TVP. Programu za który został zawieszony nie widziałam, ale wątpię by przekroczył jakieś granice, by go zawieszać. Komuś się nie podobało to można się wypowiedzieć, ale też trzeba mieć świadomość i Kurski ją ma, że komentarze są pisane też na zamówienie polityczne. W wp w 5 minut po ulazaniu się artykułu jest 399 głosów poparcia dla komentarza.

Komentarze są zamknięte