ZDF żałuje, że krakowski sąd okręgowy nie uwzględnił (w wyroku) wystarczająco wolności sztuki. Gdy tylko wyrok ukaże się na piśmie, ZDF zbada uzasadnienie i podejmie środki prawne przeciw decyzji”

– podała w komunikacie przekazanym agencji DPA niemiecka telewizja.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: 

Sądowa wygrana kombatantów AK

Pikieta pod ambasadą Niemiec w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego!

 

Pozew przeciwko twórcom filmu złożyli w 2013 r. żołnierz Armii Krajowej i więzień Auschwitz kpt. Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

 

To megaskandal! ZDF jest to nadawca publiczny. Zatem polskie MSZ powinien natychmiast wezwać ambasadora Niemiec i przekazać notę dyplomatyczną z żądaniem natychmiastowego zaprzestania kwestionowania faktów historycznych przez instytucje nad którymi kontrolę ma niemiecki rząd! „Wolność sztuki” Niemcy stosowali już w okresie III Rzeszy – rozumianą chyba jako „prawo” do grabieży dóbr kultury.To obrzydliwe, gdy ZDF walczy z ostatnimi żyjącymi bohaterskimi żołnierzami Armii Krajowej, np. więźniem Auschwitz kpt. Zbigniewem Radłowskim. Niemcy nie mają żadnego prawa moralnego do oceny polskiej Armii Krajowej i innych formacji partyzanckich, np. NSZ walczących z Wehrmachtem czy Waffen SS. Powinni za to ocenić formacje kolaboracyjne, które walczyły po ich stronie, np. rosyjskie (ROA, RONA) użyte do tłumienia Powstania Warszawskiego. Kwestia reparacji jest otwarta i będzie otwarta. Należy też wnieść o odszkodowanie za okupację terenów II RP (1939-41) przez ZSRS do Federacji Rosyjskiej. Komunistyczna Rosja napadła przecież na Polskę w ścisłym sojuszu z Niemcami. Ponadto, skoro rząd RFN proponuje odszkodowania za niemieckie zbrodnie w Namibii z czasów przed 1914 rokiem, za ówczesne obozy koncentracyjne … to coś tu jest nie tak”

– mówi NGO były poseł i lider KPN-NIEZŁOMNI Adam Słomka.