Sieciowi troglodyci nie unikną kary

Zastępca Naczelnego

Szef MSWiA Joachim Brudziński, screen TVP

Były oficer Centralnego Biura Śledczego Jacek Wrona złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie w sprawie internetowego hejtu, jaki pojawił się po śmierci posłanki Prawa i Sprawiedliwości Jolanty Szczypińskiej – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Wobec zbydlęcenia w obliczu śmierci i żałoby, postanowiłem zareagować i złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Krajowej wobec tych, którzy lamią wszelkie normy naszej cywilizacji i kultury! Plugawienie dobrego imienia powszechnie szanowanej zmarłej oraz życzenie śmierci innym osobom z nią związanym to objaw barbarzyństwa i degeneracji kulturowej”

– napisał w przytoczonym przez gazetę piśmie.

Jego zdaniem zachowanie niektórych internautów w oczywisty sposób narusza artykuły Konstytucji RP i kodeksu karnego wyczerpując znamiona tzw. mowy nienawiści, co jest zagrożone karą więzienia do trzech lat.

Oprócz mnóstwa kondolencji w portalach społecznościowych – zwłaszcza na facebookowej grupie „Jestem gorszego sortu” – pojawiły się też takie wpisy (cytaty za „Rz”): „Jeszcze jeden, jeszcze jeden”, „Nikogo z pisu mi nie żal, im ich mniej tym dla Polski lepiej”, „O zmarłych źle się nie mówi, ale pisowiec to nie człowiek. To robak, który niszczy Polskę. Tak więc ja się cieszę. Kolejnego szkodnika mniej”.

W tej sytuacji administrator grupy napisał:

Wszelkie skandaliczne i obraźliwe wpisy dotyczące osób zmarłych, niezależnie od przynależności partyjnej, będą usuwane a ich autorzy wyrzucani z grupy! Zachowania, z którymi mamy do czynienia obecnie w związku ze śmiercią pani posłanki Szczypińskiej są objawem mowy nienawiści i są niedopuszczalne. I kategorycznie sprzeciwiam się ich powielaniu i zamieszczaniu na naszej grupie”.

O sprawę obraźliwych wpisów został zapytany na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, który błyskawicznie odpisał:

Niech żadna kreatura nie sądzi, że pozostanie anonimowa.

Byłoby bardzo dobrze, gdyby ta sprawa szybko trafiła do sądu, a moralni troglodyci zostali zidentyfikowani i surowo ukarani. Taka nauczka z pewnością powstrzyma przed wykazywaniem podobnych objawów zdziczenia kolejnych internautów, którym wydaje się, że są całkiem anonimowi w internecie.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte