Ukraińskie pretensje do Polski

Zastępca Naczelnego

Pawlo Klimkin, fot. za Wikipedia

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin chce kolejnej zmiany nowelizowanej w tym roku już dwukrotnie polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – poinformowały Kresy.pl

Po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowicza w Kijowie napisał na Twitterze (dopiski w nawiasach kwadratowych za portalem):

Na historię trzeba popatrzeć uczciwie, bez politycznych okularów. My jesteśmy do tego gotowi. I sami, i z naszymi [polskimi] przyjaciółmi. Oczekujemy ostatecznej aprobaty zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Obecność w ustawie tylko czynnika [ukraińskiego] stwarza sytuację wybiórczości. To nie przynosi nikomu korzyści.

 

Po pierwszej, styczniowej nowelizacji ustawy o IPN znalazły się w niej przepisy wprowadzające odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów oraz ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką. Chodzić ma o <czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925–1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności>”

– czytamy na stronie www.kresy.pl.

 

Kresy przypomniały, że nowelizacja ustawy jeszcze w czasie jej procedowania wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków (z premierem Benjaminem Netanjahu na czele) na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania naszego narodu poprzez przypisywanie mu rzekomej współodpowiedzialności za Holocaust.

Pod naciskiem Izraela, negocjując z jego przedstawicielami treść ustawy, obóz Prawa i Sprawiedliwości dokonał pospiesznej nowelizacji prawa w czerwcu, uchylając przepisy o karnej odpowiedzialności za obciążanie narodu polskiego odpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej”

– napisały Kresy.pl

 

Teraz z podobnymi w duchu pretensjami występują Ukraińcy.

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte