Stojaki z pieców

Zastępca Naczelnego

Kraków, fot. NGO Bielsko – Biała

Bardzo podoba mi się ten opisany przez Polską Agencję Prasową sposób zagospodarowania likwidowanych w ramach walki ze smogiem starych pieców z krakowskich mieszkań: powstaje z nich 120 stojaków na rowery. Pierwsze zostały już ustawione przy Szkole Podstawowej nr 67 na osiedlu Tonie.

Zgodnie z internetowym konkursem rozstrzygniętym w maju tego roku stojaki swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic. Konkurs ogłosiła krakowska huta ArcelorMittal Poland, która też przetopiła zezłomowane piece i wykonała z nich urządzenia na rowery. Stare piece oddawali mieszkańcy Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła”

– czytamy w depeszy PAP.

Według zapowiedzi magistratu kolejne stojaki już niedługo pojawią się przed kolejnymi szkołami wybranymi przez mieszkańców miasta.

Dyrektor SP nr 67, która wygrała internetowe głosowanie, Kornelia Szklarska podkreśliła, że bardzo wielu jej uczniów dojeżdża na lekcje rowerami, dlatego tak licznie – wraz z rodzinami i znajomymi – zagłosowali w konkursie.

– Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko, ale ta jest wyjątkowa. Nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, co pomoże ograniczyć smog, ale również pozwala te piece ponownie przetworzyć z korzyścią dla dzieci – powiedziała dziennikarzowi PAP.

Szkoła Podstawowa nr 67 zdobyła najwięcej głosów, zajmując pierwsze miejsce wśród blisko 50 placówek, dzięki czemu to właśnie przed nią zostało zamontowanych 10 pierwszych stojaków. Po pięć stojaków dostanie kolejnych 19 szkół, które w internetowym głosowaniu otrzymało najwięcej głosów. Kilka stojaków zostanie zamontowanych również przy kąpielisku w Przylasku Rusieckim, gdzie wkrótce ma powstać nowoczesne centrum rekreacji i wypoczynku. Urządzenia pojawią się też przy Dworku w Branicach, gdzie mieści się nowohucki oddział Muzeum Archeologicznego”

– napisała PAP.

Dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland Geert Verbeeck poinformował PAP, że krakowska huta zebrała do tej pory prawie 600 starych pieców, które sukcesywnie przetapia na stojaki rowerowe.

W porozumieniu z miastem firma ta wypłaca po 150 zł bonusu dla osób, które wymieniły stary piec na ekologiczne źródło ciepła. Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów z jednego pieca można wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów. Produkcja pierwszej partii 120 stojaków rozpoczęła się we wrześniu i trwała ponad miesiąc.”

– czytamy w depeszy PAP.

Jak podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezydent miast, profesor Jacek Majchrowski, Kraków od lat konsekwentnie realizuje program wymiany palenisk węglowych i wśród innych miast jest w tym działaniu liderem, na którym dopiero teraz zaczyna się wzorować wiele innych miast w Polsce.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte