Mazurek Dąbrowskiego z mariackiej hejnalicy

Zastępca Naczelnego

Kraków, fot. NGO Bielsko – Biała

Dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę 11 listopada w samo południe w ponad 500 miejscach na świecie zabrzmi nasz hymn państwowy. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Mazurek Dąbrowskiego popłynie także z wieży bazyliki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Rynku Głównym w Krakowie.

Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą zaśpiewa go chór”

– czytamy w depeszy PAP.

– W ramach akcji „Niepodległa do hymnu!” chcemy zaprosić wszystkich Polaków, by 11 listopada w samo południe zaśpiewali hymn. Mamy obecnie wyznaczonych ponad 500 lokalizacji, w których będzie można to zrobić. Zależało nam na tym, żeby ten jeden jedyny raz udało się odegrać Mazurka Dąbrowskiego przed krakowskim hejnałem – powiedział PAP rzecznik prasowy Programu Niepodległa Kamil Wnuk.

Wykonanie hymn i hejnału będzie można śledzić na żywo dzięki pięciu kamerom, które są zainstalowane na wieży, transmisja będzie dostępna na stronie www.krakow.pl. Transmisja także na antenie Radia Kraków w niedzielę, w samo południe”

– napisała Polska Agencja Prasowa, która przypomniała, że w przeszłości hejnaliści grali m.in. „Odę do radości”, gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej, „Łzy matki” po śmierci Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku oraz ukochaną pieśń papieża Polaka „Barkę” w rocznicę jego odejścia, a wykonaniem nietypowych utworów honorowano zmarłych artystów m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechutę i Wisławę Szymborską.

Stanisław Dębicki

 

Komentarze są zamknięte