Ławka i książka poświęcone Franciszkowi

Zastępca Naczelnego

Na placu przed bazyliką ojców Franciszkanów, naprzeciw „papieskiego okna” w pałacu arcybiskupów krakowskich odsłonięto metalową ławkę „Proszę-dziękuję-przepraszam” upamiętniającą pobyt i te właśnie słowa Ojca Świętego Franciszka w Krakowie wypowiedziane przezeń do młodzieży w lipcu 2016 roku z prośbą, aby używali ich jak najczęściej, zwłaszcza w małżeństwie.

Wyryto je w pięciu językach na metalowej ławce, której pomysłodawcą był menedżer kultury Adam Mazurkiewicz. Zaprojektował ją i wykonał artysta plastyk Andrzej Górnisiewicz wykorzystując motyw nasturcji z polichromii Stanisława Wyspiańskiego znajdującej się w pobliskiej franciszkańskiej świątyni.

Jak poinformował portal internetowy krakowskiego wydania „Gościa Niedzielnego”, pierwsi usiedli na niej Zofia i Jan Chytrosiowie ze Staniątek obchodzący 45. rocznicę ślubu.

Przy okazji ustawienia ławki zaprezentowano też książkę profesora Massimo Borghesiego pt. „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”, której autor jako pierwszy dokonał całościowej analizy formacji intelektualnej aktualnego papieża wskazując tych autorów i te dzieła, które wywarły na niego szczególny wpływ.

– Papież Franciszek rzucił kiedyś żartem słowa: „Nie wiedziałem, że mam jakąś myśl”. Ta książka pozwala nam jednak uświadomić sobie, że nie tylko ma on jakąś myśl, ale także jest to myśl niebanalna. Dzisiaj ludzie dzielą się na tych, którzy papieża Franciszka chwalą i na tych, którzy nie za bardzo czują do niego sympatię. I jednych i drugich łączy wspólny mianownik – tak naprawdę nie wiedzą kim jest papież Franciszek. Uważają, że nawet jeśli jest wspaniałym duszpasterzem, to brakuje mu solidnego fundamentu intelektualnego. Ta książka zadaje totalny kłam takiemu przeświadczeniu. Udowodniła coś, co już czułem po czterech dniach spędzonych z papieżem Franciszkiem w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Jest człowiekiem o wielkiej kulturze intelektualnej. Nasze rozmowy kończyły się zawsze ze strony papieża analizą jakiegoś wielkiego teologa lub filozofa – powiedział podczas prezentacji książki osobisty tłumacz Ojca Świętego w trakcie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku ksiądz prof. Robert Woźniak (cytat za portalem „GN”), który wyszukał ją w Rzymie i zachęcił Wydawnictwa Franciszkanów „Bratni Zew” do publikacji polskiego przekładu.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte