Armia Wyzwolenia w półwiecze stłumienia Praskiej Wiosny

Zastępca Naczelnego

W 50. rocznicę najazdu sił zbrojnych Układu Warszawskiego (także Wojska Polskiego) na Czechosłowację kierownictwo działającej wówczas Armii Wyzwolenia zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawickiego i do Senatu RP o moralne potępienie tamtej agresji oraz o wyrażenie najwyższego szacunku i uznania dla Czechów oraz Słowaków za ich walkę w obronie wolności w 1968 roku i w latach późniejszych.

Taką uchwałę podjął już Sejm składając w uchwale „hołd wszystkim jej ofiarom oraz tym, którzy stawiając opór komunistycznemu totalitaryzmowi, byli represjonowani, pozbawieni pracy, bądź zmuszeni do emigracji”.

Podpisani pod apelem Jan Jarosz (dowódca AW), Józef Kisielowski, Jacek Pyś i Marek Pyś przypomnieli, że w 1968 roku przeciw inwazji na Czechosłowację zaprotestowali polscy intelektualiści: Jerzy Andrzejewski, Sławomir Mrożek, Zygmunt Mycielski, Maria i Bohdan Paczkowscy, Prymas Polski ksiądz kardynał Stefan Wyszyński, Prezydent i Rząd Rzeczypospolitej na Uchodźstwie.

„W proteście poświęcił życie Ryszard Siwiec, żołnierz Armii Krajowej, który 8 września 1968 roku podpalił się na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w czasie oficjalnych uroczystości. Na terenie całego kraju, jak ustalił IPN, kolportowano ulotki w 64 miejscowościach, w niektórych wielokrotnie. W 49 miejscowościach pojawiło się ponad 200 napisów. W Krakowie podziemna młodzieżowa Armia Wyzwolenia wydrukowała i rozrzuciła tysiące ulotek potępiających agresję i żądających wycofania obcych wojsk. W całej Polsce różne grupy konspiracyjne, często młodzieżowe, drukowały ulotki, robiły plakaty i napisy na murach przeciw inwazji i reżimowi komunistycznemu”

– czytamy w apelu AW.

Jego autorzy z ubolewaniem stwierdzają, że w obecnych podręcznikach szkolnych nie ma informacji na temat protestów polskiego społeczeństwa przeciw agresji mającej na celu stłumienie Praskiej Wiosny. Jako dawni działacze podziemia niepodległościowego żądają „całej prawdy o oporze społeczeństwa polskiego przeciw dyktaturze komunistycznej”.

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte